13 czerwca 2024

Buldog francuski – co warto wiedzieć o tej rasie psów?

Najbardziej popularnymi zwierzętami domowymi są psy. Ze względu na swój wesoły i towarzyski charakter Buldogi francuskie to często spotykani domownicy.

Rodzinny charakter czworonogów doceniany jest szczególnie przez osoby mające małe dzieci. Psy tej rasy świetnie odnajdą się w niewielkim mieszkaniu jak i dużym domu, a ich niewątpliwą zaletą jest to, że nie szczekają za wiele.

Charakterystyka Buldogów francuskich

  1. Wygląd

Buldogi francuskie to niewielkie psy. Ze względu na swoją budowę sprawiają wrażenie masywnych, jednak waga dorosłego psa wynosi około 14 kg. Cechują się płaskim pyszczkiem oraz stojącymi (nietoperzowymi) uszami. Sierść jest krótka i błyszcząca, najczęściej w kolorze czerni lub odcieni brązu.

  1. Usposobienie

To radosne czworonogi, które są świetnymi kompanami do zabawy. Szybko przywiązują się do swoich właścicieli i domagają się od nich zainteresowania. Tresura Buldogów francuskich nie jest trudna, ponieważ są to psy ugodowe, przystosowujące się do panujących reguł. Warto dodać, że w domu zaakceptują również inne zwierzęta.

  1. Choroby

Płaski pysk, chociaż wygląda uroczo, przysparza problemów małym czworonogom. Ze względu na niezbyt szerokie nozdrza psy mogą mieć problemy nie tylko z chrapaniem, ale również z oddychaniem podczas aktywności. To wszystko wpływa na obniżenie wydolności oraz szybsze zmęczenie. Buldogom francuskim należy dozować ruch, a spacery powinny być spokojne i raczej krótkie.

Redaktorzy portalu www.pudel.pl podkreślają, że jednym z częstszych schorzeń występujących u buldogów francuskich jest zapalenie spojówek. Czworonogi, u których występuje dwurzędowość rzęs  powodująca zaczerwienienie  i podrażnienie mechaniczne oczu wymagają pomocy weterynaryjnej.

Trzeba wspomnieć też, że psy te często cierpią z powodu alergii skórnych i pokarmowych. Dieta eliminacyjna lub testy alergiczne pozwolą dowiedzieć się, co uczula czworonoga a zastosowanie odpowiedniej pielęgnacji i żywienia rozwiąże problemy.