13 czerwca 2024

Jak obciąć psu pazury?

Obcinanie pazurów u psa, jest trudnym zadaniem, bo nie lubi tego rodzaju zabiegów. Niestety są konieczne ze względów zdrowotnych. Bezpiecznie możemy przeciąć pazur po odpowiednim przygotowaniu zwierzęcia.

Dlaczego trudne jest obcinanie pazurów u psa?

Pielęgnacja czworonoga wiąże się z obcinaniem pazurów. Rosną szybko, więc trzeba je skracać. Zbyt długie pazury utrudniają chodzenie i przysparzają wiele bólu zwierzęciu. Stukanie nimi o podłogę jest sygnałem, że nadszedł czas, żeby obciąć pazury. W przeciwnym razie przerośnięte pazury będą się zawijać i wbijać w skórę, wywołując stan zapalny. Nie można doprowadzić do dłuższych rozmiaru psich pazurów niż opuszki palców.

Trzeba obcinać pazury psu, żeby nie kulał, bo jego stawy i mięśnie będą pracowały nieprawidłowo, w wyniku czego, dojdzie do choroby zwyrodnieniowej. U czworonoga może pojawić się wilczy pazur, który wymaga skracania, ponieważ nie dotyka podłoża. Warto wiedzieć, jak wygląda budowa psiego pazura, by przy obcinaniu pazurów, zachować ostrożność. Od zewnątrz zwierzak ma twardą płytkę rogową, a od dołu podeszwę. Wnętrze pazura wypełnia łożysko i macierz.

Jak obciąć psu pazury?

Do obcinania pazurów psa trzeba podejść profesjonalnie. Należy założyć mu obrożę i smycz, by nie próbował ucieczki. Łatwiej jest obciąć pazury psu, kiedy poda łapę. Warto go nagrodzić za to jakimś przysmakiem. Można złapać za obrożę, a po dłuższej chwili krótko przytrzymać. Jeśli będzie niespokojny, trzeba odczekać, by swobodnie skrócić pazury psa. Niektórzy właściciele zastanawiają się jak obciąć psu pazury, kiedy odczuwa lęk przed zabiegiem. Przed przystąpieniem do czynności, należy obejrzeć jego paznokcie, by podczas zabiegu nie naruszyć macierzy, bo odczuje ból. Cięcie powinno być przeprowadzone bardzo sprawnie i delikatnie. Choć obciąć psu pazurki nie jest tak łatwo, bo tego nie lubi, to jest to konieczne.

Czym obcinać psu pazury?

Aby obciąć psu czarne pazury lub przerośnięte, trzeba wybrać narzędzie. Czym obcinać psu pazury? To pytanie stawia sobie wiele osób. Służą do tego nożyczki i cążki, które powinny być ostre, by psie pazury nie zostały zmiażdżone, bo zwierzę poczuje ogromny ból. Przydatny jest także bezprzewodowy pilnik. Przystępując do zabiegu, nie należy wywierać presji na czworonogu, ale udawać, że to fajna zabawa. Powinien oswoić się z widokiem nożyczek czy cążek, by zaakceptował ich dźwięk. Dopóki tego nie zrobi, będzie się wycofywał, a nawet może się wystraszyć, wtedy nie ma możliwości, by obciąć pazury psu. Do czynności trzeba podejść z dużym wyczuciem.