13 czerwca 2024

Jakie zioła są najlepsze dla Twojego królika i które gatunki można podawać codziennie?

Zioła zaraz obok siana stanowią jeden z najważniejszych składników diety królików. Każdego dnia powinny więc znaleźć się w misce Twojego pupila. To bardzo zdrowy przysmak o bogatych walorach smakowych. Jego obecność z całą pewnością spotka się więc z zainteresowaniem. Czy wiesz jednak, jakie zioła są na tyle bezpieczne dla królika, że można je podawać codziennie? Na to pytanie odpowiemy w dzisiejszym artykule. Podpowiemy Ci również, na co warto zwrócić uwagę przy ich wyborze.

Jakie zioła dla królika sprawdzą się jako składnik jego codziennej diety?

Zioła stanowią około 10% diety królika. Dlatego też powinny być serwowane codziennie. Jednocześnie oznacza to, że w przypadku tego składnika nie liczy się ilość, a różnorodność. Wszystko dlatego, że królik żyjący w naturalnym środowisku ma do dyspozycji wiele rodzajów ziół. Ponadto poszczególne gatunki mają inne właściwości i wartości odżywcze. Serwowanie przed dłuższy czas jednego składnika może więc prowadzić do niedoborów. To z kolei ma istotny wpływ na zdrowie i samopoczucie pupila.

Należy więc zapewnić szeroki wybór ziół w diecie. Na szczęście nie jest to problemem, gdyż oferta rynkowa jest naprawdę bogata. Dla królika ulubione gatunki ziół to w szczególności babka lancetowata, babka szerokolistna, krwawnik pospolity, skrzyp polny, mięta czy też pokrzywa. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż zioła są bardzo zdrowe dla królika, to nie wszystkie gatunki może on spożywać codziennie. Stworzyliśmy więc listę tych, które można podawać często. Są to:

– babka lancetowata i szerokolistna,

– melisa,

– mniszek lekarski,

– tymotka łąkowa,

– liście brzozy, malin, jeżyny, truskawki, jabłoni, borówki czernicy, porzeczki, gruszy,

– chaber bławatek,

– podagrycznik,

– pięciornik gęsi,

– lipa,

– rumianek,

– ziele topinamburu.

Jakie zioła wybierać dla królika?

Wyodrębnienie odpowiednich gatunków ziół to stanowczo za mało, aby móc wybrać najlepszy pokarm dla swojego królika. Liczy się również jego jakość. Z tego powodu zioła powinny być pozyskiwane wyłącznie z pewnych źródeł. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie rosły one na skażonych terenach, czy też w pobliżu dróg. Nie okażą się także pryskane środkami ochrony roślin.

Nie masz dostępu do takiego miejsca, ani też wiedzy, która pozwoliłaby Ci na zebranie odpowiednich gatunków ziół? Bezpieczniej jest więc skorzystać z gotowych suszonych ziół dla królika. Bogatą ofertę znajdziesz np. pod linkiem https://uszatkowerady.pl/zioladlakrolika.html. Suszony pokarm na długo zachowuje swoją świeżość. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić odpowiednie zapasy. Koniecznie pamiętaj przy tym o wspomnianej wyżej różnorodności. Niemniej należy zaznaczyć, że króliki mają wrażliwy układ pokarmowy. Wszelkie nowe składniki warto więc wprowadzać powoli. Wówczas organizm będzie mógł się przyzwyczaić i czerpać korzyści ze zdrowego i naturalnego pokarmu.