14 lipca 2024

Nowy serwis rasowych psów i kotów – co powinien wiedzieć nabywca?

Jesteś pasjonatem zwierząt i chcesz nabyć psa lub kota z profesjonalnej hodowli? W Polsce działa wiele takich podmiotów, jednak nie wszystkie spełniają odpowiednie normy. Każdy potencjalny nabywca powinien przed kupieniem zwierzęcia poznać zasady, w jaki sposób się to robi. Nie warto bowiem wspierać hodowców niespełniających norm.

  1. Nowy serwis rasowych psów i kotów
  2. Profesjonalne hodowle, a certyfikaty
  3. Czy trzeba kupować psa z profesjonalnej hodowli?
  4. Na co zwracać uwagę kupując rasowe zwierzęta?
  5. Rasowe psy i koty – czy warto?

Jeśli chcesz nabyć rasowego psa lub kota, możesz skorzystać ze zwykłych portali ogłoszeniowych lub znaleźć profesjonalny serwis.

Nowy serwis rasowych psów i kotów

Standardowe serwisy ogłoszeniowe dopuszczają wystawianie ogłoszeń dotyczących sprzedaży lub oddawania za darmo psów i kotów. Często mają stworzone do tego specjalne działy, jednak nie są najlepszą opcją dla osób szukających konkretnych ras lub rzetelnych hodowców. Serwis petso.pl powstał z myślą o osobach, które mają wysokie wymagania i oczekują tylko starannie wyselekcjonowanych ogłoszeń, a do tego zaawansowanych kryteriów wyszukiwania bazujących na tej specyficznej niszy. Standardowe portale ogłoszeniowe nie nadają się zaś do precyzyjnego szukania zwierząt.

Profesjonalne hodowle, a certyfikaty

W gronie hodowców zwierząt jest bardzo wiele osób niekoniecznie dbających o zwyczajowe normy związane z profesjonalnymi hodowlami. Koty na sprzedaż i psy na sprzedaż powinny pochodzić od sprawdzonych hodowców. Klienci chcący zachować bezpieczeństwo i pewność powinni szukać hodowli z odpowiednimi certyfikatami. Są to między innymi ZKwP, WCF, TICA, czy FIFe. Tego typu podmioty narzucają rygorystyczne normy, których spełnienie jest dla hodowców bardzo wymagające. Hodowcy kotów i psów muszą poddawać je między innymi okresowym badaniom, a w tym badaniom genetycznym, których przejście gwarantuje, że zwierzęta są wolne od wad genetycznych. Ponadto takie hodowle gwarantują, że zwierzęta są na pewno rasowe, a nie okażą się jedynie mieszańcami podobnymi do danej rasy. Taką pewność gwarantuje sprawdzone pochodzenie rodziców.

Czy trzeba kupować psa z profesjonalnej hodowli?

Normy w branży hodowlanych psów i kotów nie są jednak aż tak restrykcyjne, by trzeba było prowadzić profesjonalną hodowlę, by dane zwierzę zostało zaliczone do rasowych. W Polsce jednak wprowadzono odpowiednie prawo mówiące o tym, jak ma przebiegać taka działalność. Osoby, które kupują psa lub kota w celach rekreacyjnych, nie muszą bazować tylko na profesjonalnych hodowlach, choć właśnie takie źródło pozyskania zwierzęcia daje największą pewność dotyczącą czystości pochodzenia. Ze względu na dużą ilość ofert od hodowców amatorów, można jednak skorzystać z ich propozycji, choć to podlega pod pewne obwarowania prawne.

Na co trzeba uważać kupując rasowe zwierzęta?

Do kupowania rasowych zwierząt należy podejść z odpowiednią dozą ostrożności. Zawsze przed zakupem należy sprawdzić dane hodowli na stronie odpowiedniej organizacji, w której jest zrzeszona. Jeśli kupuje się zwierzę od hodowcy amatora, należy dokładnie wypytać o wszystkie detale związane z jego pochodzeniem. O wiele lepszym rozwiązaniem jest jednak szukać profesjonalnej hodowli, w której od razu ma się pewność, że zwierzę pochodzi ze sprawdzonego źródła.

Rasowe psy i koty – czy warto?

Zawsze pozostaje pytanie, czy warto kupować rasowe psy i koty. Wiele osób nie wiedząc, co zrobić, rezygnuje z takiego pomysłu na przykład ze względu na obawy przed większymi wymaganiami dotyczącymi opieki nad takimi zwierzętami. W tym kontekście nie trzeba się jednak niczego obawiać, gdyż rasowe zwierzęta zazwyczaj nie wymagają więcej atencji, niż nierasowe mieszańce.