29 kwietnia 2024

5 rzeczy, które każdy właściciel psa powinien wiedzieć

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie bez powodu wielu z nas traktuje psiaki jak członków rodziny. Te przyjazne stworzenia, otrzymując od nas dom i opiekę, oddają w zamian ogrom miłości i zaufania. Oprócz zabaw i swojego towarzystwa psy dostarczają nam także nowych obowiązków, dlatego nie każdy i nie zawsze może się na psa zdecydować. Musimy mieć na uwadze to, że nie będzie on jedynie ozdobą naszego domu, ale żywą istotą, która wymaga uwagi i zaangażowania z naszej strony. Rzecz jasna kwestia posiadania psa powinna być bardzo dobrze przemyślana w wielu aspektach. O czym jednak każdy właściciel psa powinien wiedzieć?

1. Szczepienia. Wszystkie psy uwielbiają spacery. W ciągu dnia jest to najlepsza rozrywka, podczas której nie tylko mogą załatwić potrzeby fizjologiczne, wybiegać się, ale także poznać inne psy z okolicy i nawiązać swoje nowe psie kontakty. Aby zapewnić mu bezpieczeństwo podczas spędzania czasu na zewnątrz, powinniśmy zatroszczyć się o szczepienia, jakie będą dla niego niezbędne. Musimy wiedzieć, że obowiązkowym szczepieniem w Polsce jest jedynie szczepienie przeciwko wściekliźnie. Chociaż choroba ta nie jest już może tak często występująca, to od czasu do czasu w różnych rejonach zdarza się wzmożona zachorowalność. Dla takich sytuacji właśnie powinniśmy zatroszczyć się o ochronę naszego pupila. Oprócz szczepienia przeciwko wściekliźnie weterynarze zalecają również stosowanie zapobiegawczych szczepień przeciwko parwowirozie, nosówce lub chorobie Rubartha. Te bowiem są najczęściej występujące wśród psów i mogą spowodować naprawdę poważne problemy. Z racji rangi zagrożenia nimi spowodowanego, weterynarze zalecają wykonać je razem ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Miejmy na uwadze również to, że każdy psiak będzie wymagał nieco innego zestawu szczepień. W zależności od trybu życia i stanu zdrowia możemy wspomóc jego odporność szczepieniami przeciwko boreliozie, leptospirozie czy dermatofitozie.

2. Puszczanie psa luzem, bez smyczy, to nie do końca dawanie mu wolności. Właściciel psa nie może wyprowadzać go na spacer w formie, jaka mu się tylko wymarzy. Każde miejsce publiczne ma ściśle określone zasady, których należy się trzymać podczas codziennych spacerów z naszymi pupilami. Musimy pamiętać o tym, że smycz jest bezwzględnie wymagana w sytuacjach, kiedy pies nie słucha naszych komend, kiedy wybieramy się na spacer przy ulicy, czy kiedy może wyrządzić krzywdę komuś lub sobie. Brak posiadania smyczy dla naszego psa może wiązać się nawet z otrzymaniem mandatu. Dobrze dobrana smycz nie jest dla psa uciążliwa. Oprócz tego, że mamy kontrolę nad jego zachowaniem, to jest to również zabezpieczenie go przed wypadkiem lub krzywdą ze strony innych psów. Pamiętajmy, że najlepiej wytresowane zwierzę, to wciąż zwierzę. Podążając za instynktami lub doświadczając sytuacji, których wcześniej nie znał, może zachować się w sposób, którego byśmy nie przewidzieli.

3. Jedną z najważniejszych rzeczy i jednocześnie jedną z najrzadziej przestrzeganych jest obowiązek sprzątania po naszych pupilach. Niestety, nasze psy nie mają zdolności sprzątania po załatwieniu swoich potrzeb fizjologicznych. Ten obowiązek spada na właścicieli. Dbanie o przestrzeń wspólną jest niezwykle istotne. Odchody psie rozkładają się przez naprawdę długi czas, a pozostawione na środku chodnika lub ścieżki sprawiają problem nie tylko ludziom, ale także innym psom. Niektóre zwierzaki mają skłonności do zjadania odchodów innych zwierząt, przez co bardzo często łapią różnego rodzaju choroby lub wirusy. Nikt z nas nie chce przecież narażać psiaka na niepotrzebne cierpienia tylko dlatego, że jeden właściciel nie posprzątał po swoim psie. Pamiętajmy również, że przyłapani na gorącym uczynku, możemy otrzymać mandat za unikanie obowiązku sprzątania po naszym pupilu.

4. Pomimo tego, że psy naturalnie nie noszą ubrań, musimy mieć na względzie to, że i ewolucja i uwarunkowania naturalne sprawiły, że nie wszystkie psiaki potrafią dostosować się do panującej na zewnątrz sytuacji pogodowej. Nasz klimat bardzo szybko się zmienia, ponadto występują w nim przeróżne anomalie, z którymi musimy się mierzyć na co dzień. O ile na widok śniegu większość psów reaguje wystrzałem energii i chęcią wskoczenia w największe zaspy, tak ekstremalnie niskie temperatury mogą dać im się we znaki. Pamiętajmy, żeby nie narażać psów na odmrożenie łap na oblodzonych chodnikach oraz nie zmuszać do długich spacerów kiedy mróz jest nie do wytrzymania. Na rynku jest już dostępnych wiele rodzajów ubrań dla piesków. Pomagają one tym najmniej przystosowanym w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała i zapobieganiu wychłodzeniu. Również podczas upałów ograniczajmy spacery na rozgrzanych chodnikach, a wybierajmy raczej ścieżki lub drogi gruntowe.

5. Chociaż panuje przekonanie, że pies powinien żyć bez ograniczania komendami, to musimy wiedzieć, że szkolenie go nie jest jedynie musztrą, którą musi pełnić na co dzień, ale jest dla niego przede wszystkim ułatwieniem. Oprócz tego, że ułatwia nam to życie, to uczy psa poznawania świata, odpowiednich reakcji na bodźce z otoczenia, zapewnia odpowiedni poziom rozwoju emocjonalnego oraz pozwala łagodnie dostosować się do różnych sytuacji. Jest mnóstwo momentów, w których nasz piesek rzuca się na automatyczny odkurzacz, biegnie szalenie za ludźmi na rowerze, czy podbiega do każdego napotkanego psa. Może to nieść za sobą mnóstwo negatywnych konsekwencji. Komenda przywołania, komunikacja z psem i dawanie mu wyraźnych sygnałów pomagają mu odnaleźć się w każdej z tych sytuacji. Będzie wiedział, że w konkretnym momencie może czuć się bezpiecznie, że nie należy biec za rowerem, czy że odkurzacz absolutnie nie zrobi mu krzywdy. Dodatkowo, szkolenie psa wytwarza niesamowitą więź między nim a właścicielem. Nie warto patrzeć na to pod kątem zniewolenia, ale przede wszystkim pod kątem dostosowania się do psa i psa do otaczającego go świata.

Posiadanie pupila to jedna z najmilszych rzeczy w naszym życiu. W jednym momencie stajemy się odpowiedzialni za żywą istotę, jednocześnie otrzymując przyjaciela na wiele lat. Oprócz samego posiadania psa musimy mieć na uwadze również kilka istotnych rzeczy, jakie wiążą się z opieką nad nim i nad jakimi powinniśmy się zastanowić. Przyswajając te fakty, możemy być pewni, że życie naszego psiaka będzie nie tylko bezpieczne, ale również pełne przyjemnych emocji.