25 kwietnia 2024

Co zrobić, kiedy pies ma alergię?

Niestety, coraz częściej nasi milusińscy borykają się z chorobami cywilizacyjnymi, tak samo jak my. Alergia pokarmowa oraz środowiskowa to problem wielu psiaków. Pupile wylizują sobie łapy, drapią się, gryzą, łzawią im oczy i ostatecznie potrzebna jest wizyta u lekarza weterynarii.

Jak stwierdzić czy pies ma alergię?

Oprócz wyżej wspomnianych objawów kluczowe jest powiązanie ich z podawanym pokarmem lub pyleniem konkretnych rodzajów roślin. Jeśli pies jest alergikiem pokarmowym to po zjedzeniu smakołyka z kurczakiem, albo wołowiną może rozwinąć się reakcja alergiczna. Natomiast w przypadku alergii środowiskowych da się zauważyć, że pies po spacerze ma zacieki pod oczami, albo intensywnie wylizuje łapy. By jednoznacznie stwierdzić na co pupil jest uczulony warto wykonać testy. U lekarza weterynarii można zrobić badania krwi lub testy śródskórne. W przypadku alergenów środowiskowych bardziej wiarygodne jest drugie rozwiązanie.

Jak radzić sobie z objawami alergii u psa?

Po stwierdzeniu choroby lekarz weterynarii powinien zaproponować właścicielowi odpowiednie postępowanie lecznicze. Jeśli znamy alergeny środowiskowe, które uczulają psa to można zdecydować się na odczulanie. Jest to dość droga opcja, ale bardzo skuteczna. Natomiast leczeniem z wyboru w przypadku alergii pokarmowej jest dieta eliminacyjna. Jeśli mimo wszystko pojawią się objawy, lekarz może podać środki przeciwświądowe oraz zalecić terapie miejscową.

Jaką karmę wybrać dla psa z alergią?

Większość właścicieli decyduje się na kupno gotowej karmy. Jednak musi ona być pozbawiona składników, które uczulają psa. Wiele firm oferuje karmy hypoalergiczne z hydrolizowanym białkiem zwierzęcym. W takich pokarmach białko jest podzielone na tak małe cząsteczki, że układ pokarmowy psa nie reaguje reakcją alergiczną. Dobrym rozwiązaniem jest również dieta BARF, ale jej stosowanie wymaga od właściciela nauki oraz czasu na przygotowanie posiłków. Z diety psa alergika trzeba wyeliminować większość sztucznych przysmaków i zamienić je na naturalne smakołyki.

Ile kosztuje utrzymanie psa alergika?

Właściciel psa z alergią musi liczyć się z dużymi kosztami utrzymania pupila. Samo zdiagnozowanie problemu może pochłonąć nawet tysiąc złotych. Natomiast specjalistyczna karma oraz ewentualne wizyty u lekarza przy zaostrzeniu się objawów to kolejne, niemałe wydatki. Mając psa o wrażliwej skórze należy uważać również podczas pielęgnacji. Trzeba kąpać go w specjalnych szamponach, co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak nic nie zastąpi nam szczęśliwego, merdającego ogonem towarzysza. W związku z tym warto zdiagnozować problem, wdrożyć leczenie i ulżyć przyjacielowi w swędzącym problemie.