29 kwietnia 2024

Nielegalne praktyki stosowane wobec zwierząt

W wielu częściach świata, w tym w Polsce znęcanie się nad zwierzętami jest uznawane za przestępstwo. Mimo to liczba ta rośnie z dnia na dzień. Znęcanie się nad zwierzętami definiuje się jako irracjonalne zachowanie osoby wobec zwierzęcia, mające na celu spowodowanie cierpienia, stresu, a nawet śmierci.

Psychologowie i eksperci uważają tego typu działania za preludium do przemocy społecznej. Badania pokazują, że mordercy często znęcają się nad zwierzętami w dzieciństwie. Zgodnie z oficjalnymi danymi grup ochrony zwierząt, każdego roku miliony zwierząt umierają w wyniku znęcania się nad nimi. Od porzucania po walki byków, walki kogutów, handel zwierzętami egzotycznymi i zabijanie zwierząt dla futra, lub ich części ciała..

Złe traktowanie zwierząt domowych

Obejmuje to nie tylko wyrządzanie zwierzętom krzywdy, ale także porzucanie ich, nieutrzymywanie w dobrym zdrowiu, trzymanie na uwięzi, przetrzymywanie w zamkniętej przestrzeni przez długi czas lub pozbawianie jedzenia. W wielu krajach na świecie znęcanie się nad zwierzętami jest karane więzieniem lub drogimi grzywnami, co znacznie poprawiło ochronę zwierząt. Ustawodawstwo w niektórych krajach zabrania również uboju zwierząt. Istnieją również kraje, w których adopcja jest regulowana prawnie.

Walka byków

Praktyka ta, określana jako znęcanie się nad zwierzętami, powstała w Hiszpanii w XII wieku i rozprzestrzeniła się na cały świat. Ta „tradycja” skupia się na maltretowaniu byka na śmierć. Byk jest maltretowany nie tylko na arenie, ale także przed „spektaklem” walki byków.

Walki kogutów

Jest to walka pomiędzy dwoma kogutami tej samej płci lub rasy. Praktyka ta wywodzi się z Azji. Przez niektórych uważana jest za tradycyjny sport lub hobby, natomiast obrońcy zwierząt nazywają ją aktem okrucieństwa wobec zwierząt. Przeciwnicy argumentują, że walka powoduje cierpienie zwierząt, a obrażenia, których doznają, mogą nawet prowadzić do ich śmierci.

Handel zwierzętami egzotycznymi

Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami jest trzecim najbardziej lukratywnym biznesem mafii na świecie i jest uważany za jedną z głównych przyczyn spadku różnorodności biologicznej, która poważnie wpływa na światowe ekosystemy. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych biznes ten generuje około 7,5 miliarda euro rocznie. Handluje się nie tylko żywymi zwierzętami, ale także martwymi lub wypchanymi, ich mięsem, skórami i jajami. Największym popytem cieszą się skóry, gatunki egzotyczne i kość słoniowa.

Kłusownictwo szerzy się na całym świecie, ale szczególnie w Afryce Środkowej i Azji Południowo-Wschodniej. Tajlandia jest jednym z największych nieuregulowanych rynków kości słoniowej, podczas gdy Nigeria i Demokratyczna Republika Konga są krajami o największym nielegalnym handlu kością słoniową.

Ponadto szacuje się, że rocznie sprzedaje się ok. 15 tys. skór gadów każdego roku. Organizacje działające na rzecz dobrostanu zwierząt podjęły wysiłki w celu powstrzymania tego procederu i podniesienia świadomości społecznej, ale wysoki popyt i trudności w egzekwowaniu prawa w dużym stopniu przyciągnęły międzynarodowe siatki przestępcze.