14 lipca 2024

Czy powinno się obcinać pazury psu?

Długie pazury u psa mogą stanowić duży problem i powodować dyskomfort, a nawet ból u zwierzaka. Dodatkowo pies może w zabawie niechcący podrapać właściciela lub dziecko. Jednak, czy psom trzeba obcinać pazury? Odpowiedź znajdziesz w poniższym tekście.

Czy obcinać psom pazury?

Pazury psom należy obcinać, tylko jeśli są one zbyt długie, czyli, gdy pies idzie po podłodze to słychać stukot pazurków. Pupil, który ma zapewnioną dużą ilość spacerów, z czego przynajmniej część jest po chodnikach, może nigdy nie wymagać obcinania pazurów. Natomiast zwierzak, który mało wychodzi i prowadzi kanapowy tryb życia, powinien mieć regularnie przycinane pazurki, gdyż tak jak u człowieka rosną one przez całe życie.

Czym obcinać pazury psom?

Akcesoria dla psów, to nie tylko przysmaki, obroże i zabawki, ale również akcesoria pielęgnacyjne dla psów. W sprzedaży można znaleźć obcinaczki do pazurów inaczej nazywane nożyczkami lub cążkami, gilotynki do pazurów i pilniki oraz szlifierki. Dla dużych psów o twardych pazurach najlepsze będą obcinaczki do pazurów. Gilotynki sprawdzą się jedynie u małych zwierząt, które mają miękkie pazury. Szlifierka lub pilnik dla psa przyda się natomiast do wyrównywania ostrych krawędzi.

Jak obcinać pazury psu?

Najlepiej zacząć przycinanie od przednich łap. Jedną łapę należy chwycić (niezbyt mocno, ale zdecydowanie) i po kolei obcinać pazury. Przy obcinaniu pazurów z tylnych łap najlepiej, jeśli pies leży na boku, co zapewni łatwiejszy dostęp i skróci czas wykonywania zabiegu. Należy zwrócić uwagę, aby skracać jedynie końcówki, gdyż w pazurach znajduje się żywa tkanka (macierz), którą można uszkodzić przy zbyt krótkim obcinaniu pazurów. Lepiej obciąć zbyt mało niż zbyt dużo. Jeśli jednak doszło do uszkodzenia macierzy, należy zatamować krwawienie. W takiej sytuacji warto też poświęcić chwilę psu: dać mu smakołyk dla psa lub pogłaskać. Po skończonej czynności warto nagrodzić psa, wykorzystując np. przysmaki dla psa lub spędzając chwilę na wspólnej zabawie.

Obcinanie pazurów nie jest trudne i można to zrobić samodzielnie w domu, jeśli jednak brak Ci pewności siebie, to może to zrobić lekarz weterynarii. Tego typu zabiegi przeprowadza również psi fryzjer.