23 kwietnia 2024

Dlaczego psy gryzą?

Psy są ważną częścią naszego życia: są naszymi przyjaciółmi i uważamy je za część rodziny. Dlaczego więc psy nas gryzą?

Dzieci są często uczone, że nie powinny nigdy podchodzić do psa, a tym bardziej go dotykać, ponieważ psy atakują i gryzą. To sprawia, że ludzie myślą, że psy gryzą, bo chcą, a tak nie jest. Niektórzy ludzie uważają nawet, że tylko duże psy gryzą, albo że tylko psy agresywne są niebezpieczne. Wszystkie te przekonania są mitami. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości, jakie możecie mieć na temat tego, dlaczego psy gryzą.

Tak jak ludzie mają swój język do komunikacji, tak samo psy. Problem pojawia się wtedy, gdy źle interpretujemy sygnały wysyłane nam przez psy lub nawet narażamy się na niebezpieczne sytuacje tylko dlatego, że nie rozumiemy ich zachowania.

Każdy pies, czy to mały czy duży, samiec czy samica, może ugryźć, jeśli zostanie sprowokowany. Badania pokazują, że psy wszystkich ras gryzą, w tym Chihuahua! Nie oznacza to, że są one złe, po prostu boją się lub są zdenerwowane jakąś sytuacją. Zrobią to samo z innym psem, jeśli ten ich przestraszy lub sprowokuje.

Niektóre z głównych powodów, dlaczego psy gryzą:

Aby chronić swoje jedzenie: jak byś się czuł, gdyby ktoś obcy chciał ukraść twojego hamburgera?

Aby bronić swojego terytorium: czy wpadłbyś w panikę, gdyby ktoś, kogo nie znasz, wszedł do twojego domu?

Instynkt macierzyński: samice bronią swoich młodych. – Jak zachowałaby się Twoja matka, gdyby czuła, że jesteś w niebezpieczeństwie?

Brak odpowiedniego wcześniejszego kontaktu z ludźmi i zwierzętami: jak zachowywałaby się osoba, która jako dziecko nigdy nie miała okazji obcować z ludźmi?

Fobie nabyte we wczesnym dzieciństwie: co zrobiłaby osoba, która ma fobię przed igłami, a ma być poddana zastrzykowi?

Jeżeli nie radzisz sobie z czworonogiem, zasięgnij pomocy specjalisty. Spis najlepszych weterynarzy znajdziesz w serwisie poznaninfo.pl

Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać ugryzieniu:

Nie należy niepokoić ani straszyć psa, zwłaszcza kiedy je, jest ze swoimi szczeniakami lub zabawkami, kiedy śpi lub jest chory.

Odejdź, jeśli pies jest przestraszony lub zdenerwowany. Wściekły pies pokaże zęby. Przestraszony pies chowa ogon między nogi i próbuje uciekać.

Stój spokojnie, gdy zbliża się do Ciebie pies spuszczony ze smyczy. Jeśli stoisz, stój nieruchomo jak drzewo. Pies straci zainteresowanie twoją osobą.

Zapytaj właściciela o pozwolenie na dotknięcie psa. Dzieci przebywające w towarzystwie psów powinny być zawsze pod nadzorem.

Jeśli ugryzie Cię pies, przemyj dokładnie ranę i udaj się do najbliższego ośrodka zdrowia.