28 maja 2024

Co zrobić, gdy pies szczeka na ludzi i inne zwierzęta?

Wychowanie psa nie zawsze jest łatwe. Czasem nawet przy odpowiednim szkoleniu pies może nagle zacząć szczekać na ludzi bądź inne psy. Często jest to spowodowane lękiem zwierzaka przed obcymi. Jeśli zauważymy u naszego psa szczekanie czy warczenie na innych, to jak najszybciej powinniśmy zacząć działać. Im szybciej zaczniemy szkolenie tym szybciej zobaczymy efekty.

Co zrobić kiedy pies szczeka na ludzi bądź inne psy?

Agresja względem innych psów może być spowodowana przez złe wychowanie psa. Jeśli w wieku szczenięcym unikaliśmy kontaktów z innymi psami, to później nasz pupil nie będzie umiał się odnaleźć w sytuacji, w której na jego drodze pojawia się inny pies. Agresja u psów jest widoczna szczególnie w przypadku kiedy spotykają się przedstawiciele tej samej płci. W przypadku psów po sterylizacji bądź kastracji agresja ta występuje w mniejszym stopniu bądź wcale. Często to my sami jesteśmy odpowiedzialni za wystąpienie agresji u naszego pupila. Widząc innego psa w czasie spaceru od razu skracamy smycz naszemu i trzymamy go przy nodze. W ten sposób nie dajemy psu swobody na ewentualne oddalenie się od zagrożenia. Naszemu lękliwemu psu zostaje jedynie szczekanie, żeby odstraszyć zagrożenie. Nie jest to dobre rozwiązanie. Kiedy widzimy zbliżającego się psa owszem możemy nieco skrócić smycz naszemu pupilowi, ale również powinniśmy się oddalić. Przykładowo możemy zejść na trawnik. W takiej sytuacji warto mieć ze sobą smakołyki, którymi odwrócimy uwagę naszego psa. Wymijając obcego psa powinniśmy oddzielać naszego swoim ciałem. Jeśli mimo oddalenia się nasz pies wciąż szczeka bądź warczy, powinniśmy wydać komendę nie wolno. Kiedy przestanie możemy go nagrodzić.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie w serwisie gdanskinfo.pl

Innym sposobem na odwrócenie uwagi psa jest oddalenie się nieco i rozrzucenie smakołyków w trawie. W ten sposób nasz pupil zajmie się szukaniem smaczków, a obcy pies oddali się na bezpieczną odległość. Pokażemy w ten sposób naszemu psu, że nie powinien zwracać uwagi na innych. Obie te metody sprawdzą się także w przypadku szczekania na ludzi. Pies szczeka na ludzi z reguły z jakiegoś powodu. Ktoś w czasie spaceru mógł go zaczepić bądź chciał go pogłaskać bez naszej zgody. To mogło spowodować lęk przed obcymi ludźmi. Wiele psów szczeka także na starszych ludzi bądź tych pod wpływem alkoholu. Dzieje się tak, gdyż osoby te mają inny chód i postawę ciała. Przez to pies próbuje odstraszyć zagrożenie. Tutaj sprawdzi się omijanie osób w bezpiecznej odległości bądź odsunięcie się na bok i rozsypanie smaczków. Kiedy w oddali zobaczymy zbliżającego się psa bądź człowieka, powinniśmy przywołać psa i nagrodzić go smakołykiem. Pokażemy naszemu psu, że mamy jego ulubione smakołyki, które dostanie jak będzie grzeczny. Dzięki temu nasz pupil lepiej wykona wydane mu polecenia. W oduczeniu szczekania na innych pomocne będą takie komendy jak nie wolno, równaj, siad i szukaj. Dlatego też warto nauczyć psa tych komend.