28 maja 2024

Jak urządzić terrarium dla modliszki?

Modliszki to coraz bardziej popularne owady, które możemy hodować. Są ciekawe w obserwacji, a do tego nie wymagają dużej wiedzy, nakładu pracy w budowie terrarium i czasu. Co jednak warto wiedzieć o modliszkach?

Modliszki są tanim owadem, dodatkowo niewiele potrzebujemy, aby takiego zwierzaka utrzymać. Koszt jednego osobnika oscyluje od kilku do kilkudziesięciu złotych, jednak znaleźć mogą się również okazy, za które zapłacimy więcej. Modliszki są owadami, które nie żyją długo. Średnia długość życia modliszki to 6-8 miesięcy. Oczywiście długość życia zależy od płci i gatunku. Terrarium dla modliszki nie powinno być sporych rozmiarów. Do ich hodowli zaleca się niewielkie pojemniki lub terrarium akrylowe. Osobiście wiemy, że produkty z akrylu są typowo przystosowane do ich hodowli, dzięki czemu pomagają nam w utrzymaniu tego owada. W środku naszego terrarium nie powinno zabraknąć podłoża, które będzie utrzymywało wilgoć, ale również w przypadku upadku owada, zamortyzuje uderzenie. To ważne by zwierzak nie obił się, głównie podczas wylinki, bo może wtedy linienia nie przeżyć. Na podłoże możemy wysypać różne dekoracje, które znajdziemy w sklepie terrarystycznym. Mogą być to porosty, mchy, kawałki kory itp. Modliszki lubią chodzić po ścianach, dlatego zalecamy montaż korzeni, które również urozmaicą wygląd zbiornika. Na środku staramy się nic nie stawiać o co mogłaby zahaczyć i uderzyć się modliszka. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy zwierzę po upadku może nie przeżyć linienia.

Co jeszcze można wykorzystać do aranżacji terrarium dla modliszki? Z własnego doświadczenia wiemy, że modliszka powinna mieć sporo miejsca do poruszania się. Jeśli mamy miejsce na dodatkowe elementy wystroju, możemy pomyśleć o patykach i korzeniach, roślinkach sztucznych niewielkich rozmiarów, ale również siatce zamontowanej po bokach terrarium. Siatka ułatwi modliszce chodzenie po ściankach i zmniejszy ryzyko upadku.

Modliszki to ciekawe owady łatwe w hodowli. Osobiście zachęcamy wszystkich przyszłych terrarystów do rozpoczęcia przygody z ich hodowlą. Łatwo jest im zapewnić odpowiednie warunki do życia, a także i pokarm. Co więcej występują w różnych gatunkach, które różnią się wyglądem, kształtem i kolorem!