28 maja 2024

Jaką pasze dla zwierząt wybrać i jakie są jej rodzaje?

Odpowiednie żywienie zwierząt wpływa przede wszystkim na ich produktywność. Jest to korzystne zwłaszcza pod względem pozyskiwania mleka od krowy, czy jaj od kury. Jednak podział dostępnych pasz jest dość obszerny i często trudno się w tym odnaleźć. W tym artykule wyszczególnimy trzy grupy pasz, które cieszą się największą popularnością. Podpowiemy także jakie pasze dokładnie wybrać dla konkretnego gatunku zwierząt domowych.

Rodzaje pasz według stopnia koncentracji energii

Według stopnia koncentracji energii w jednostce wagowej oraz struktury wyróżnia się podział na trzy główne rodzaje pasz. Można wyszczególnić pasze treściowe, objętościowe suche oraz objętościowo soczyste. Ten podział uznaje się za najłatwiejszy a tym samym najpopularniejszy w stosowaniu. Poniżej wymienione rodzaje ściśle nawiązują do pasz przemysłowych i gospodarskich.

Wspomniane pasze treściowe wytwarzane są przez firmy, zatem ten rodzaj zalicza się do przemysłowych mieszanek. Zawiera on ziarna, nasiona strączkowe czy ususzone rośliny. Charakteryzuje się także wysoką wartością energetyczną. Przyjmuje się, że 1 kg produktów dostarcza więcej energii niż 0,7 jednostki owsa. Co więcej, ilość wody w paszy nie przekracza 15%.

Potrzeba dobra pasza dla zwierząt? Sprawdź: https://www.aldomarket.pl/pol_m_Pasze-dla-zwierzat-545.html

Do drugiego rodzaju zalicza się pasze objętościowe suche. One w porównaniu do poprzedniej charakteryzują się wartością energetyczną poniżej wspomnianej 0,7 jednostki owsa. Do tej grupy wchodzą pasze gospodarskie, takie jak: słoma, siano, czy kiszonki. Są to więc pasze wyprodukowane przez samego hodowcę.

Pasze objętościowo soczyste to już ostatnia grupa, która również należy do karm gospodarskich. Jednak ten rodzaj zawiera energie poniżej 0,3 jednostki owsianej na 1 kg paszy. Co więcej, zawartość wody oscyluje na poziomie 75%. Można do tej grupy zaliczyć kiszonki, zielonki, strączkowe. Jak sama nazwa wskazuje, są to pasze wodniste, gdzie często ilość wody jest tak duża, że pożywienie przypomina wywar, czy papkę.

Jakie pasze dla zwierząt hodowlanych wybrać?

Pasza przygotowana przez hodowcę nie zawsze sprawdzi się do każdego zwierzęcia. Często takie pożywienie nie jest w stanie dostarczyć wyselekcjonowanych składników i w pełni zadbać o zdrowie zwierząt. Jednak może pomóc w tym wysokiej jakości karma, która jest w stanie zapewnić to, co najlepsze, w tym także składniki mineralne. Jaka karma, z jakimi składniami będzie więc najlepsza dla poszczególnych zwierząt domowych?

Karma dla drobiu

W przypadku kur niosek, czy przepiórek wysoka jakość paszy wpływa bezpośrednio na jej zdrowie, ale także ilość jaj. Na rynku znajdziemy karmy dedykowane drobiu. Ważny jest dokładny wybór karmy pod gatunek zwierząt, ponieważ zawarte są w niej składniki, które dogłębnie dbają o jakość jajek, a nawet grubość skorupki.

Warto wybierać te, które w składzie mają dużą ilość warzyw m.in. marchewkę, kukurydze, czy pestki dyni.

Jaka pasza dla bydła?

Bydłu powinno dostarczyć się przede wszystkim produkty o wysokiej wartości energetycznej. Dobrym źródłem będą pasze o dużej zawartości ziaren. Jeżeli bydło hodowane jest na mięso, warto urozmaicić posiłki o wspomniane pasze objętościowo soczyste. Zwierzęta dzięki temu połączeniu będą czerpały dużo energii, a tym samym niezbędne witaminy, czy minerały.

Pasza dla trzody chlewnej

W przypadku trzody chlewnej warto skorzystać z gotowych pasz dostępnych na rynku. Pasze nie tylko poprawiają kondycję zwierzęcia, co więcej mogą być dostosowane do wieku, czy nawet okresu rozrodczego.

Natomiast karmy robione przez hodowcę nie powinny być podstawą diety, lecz jej ewentualnym uzupełnieniem. Dodatkowo można wspomóc posiłki dostępnymi koncentratami. Pomogą uzupełnić nie tylko brakujące witaminy, ale również minerały.