28 maja 2024

Jak wybrać dobrą karmę dla psa?

Każdy z właścicieli psów, na różny sposób stara się dbać o odporność psa. Wyprowadza dorosłego psa na spacery, zapewnia mu aktywność fizyczną i umysłową oraz kupuje mu dobre karmy. Żywienie dorosłych psów rożni się od szczeniąt, więc to jaka karma będzie odpowiednia dla twojego psa, zależy do kilku czynników. Każdy pragnąłby zdrowego psa, ale wiele psów dorosłych  ma szczególne potrzeby żywieniowe. Tak, również psów alergików dziś nie brakuje. By w pełni odżywiać twojego psa niezbędna jest zbilansowana karma i karma przeznaczona dla psa dorosłego. Czy karma sucha jest odpowiednia dla psa? Czy lepsza jest karma mokra? Jakie zalety posiada sucha karma, a jakie mokra karma? Jaka jest dobra karma dla psów? Na co zwracać uwagę? Gdzie kupisz najlepsze karmy?

Dobra karma – od czego zacząć?

Każdy pies stanowi nie tylko indywidualny organizm czy charakter, ale także jeśli chodzi o żywienie naszego psa, przedstawia inne potrzeby. Wiele właścicieli pyta, czy lepiej kupować suchą karmę czy mokrą? Jaką karmę wybrać? Wiele osób korzysta z rankingu karm. Tymczasem karma powinna być dopasowana do psa pod kątem jego gatunku, wielkości, stanu zdrowia, wieku, stopnia aktywności fizycznej czy szczególnego czasu fizjologicznego (ciąża, rekonwalescencja itp). Powinna także zawsze być odpowiednio kaloryczna.

Na rynku spotkamy różne karmy dla dorosłych psów średnich ras, ras małych, dorosłych psów dużych ras. Dostępna jest hipoalergiczna karma dla psów uczulonych czy psów wrażliwych czy karma specjalistyczna.

Pamiętaj zatem, że dobra karma, przeznaczona jest do konkretnego organizmu psa.

Co powinno być w składzie karmy, czyli pełnoporcjowa czy uzupełniająca?

W sklepach spotkasz różne określenia dotyczące karmy m.in. karmę pełnoporcjową oraz uzupełniającą. Jak wskazuje sama nazwa, pierwsza z nich zapewnia psu zbilansowaną dietę. Obejmuje zazwyczaj gotowe posiłki suche, mokre i półwilgotne.

Do prawidłowego funkcjonowania organizm psa potrzebuje niezbędne składniki odżywcze tj. kwasy tłuszczowe, minerały, witaminy czy źródło białka. Dzięki nim, pies zachowa zdrowie i dobrą kondycję. Co istotne, karma zawiera wszystko, co niezbędne, dlatego nie wymaga urozmaiceń. Każda zmiana karmy może prowadzić do rozstrojenia psiego żołądka, dlatego jej zmiana powinna być dobrze przemyślana i skonsultowana z weterynarzem.

Ważnym składnikiem karm, poza tym, że będą pozbawione konserwantów i sztucznych barwników, jest białko, dostępne w mięsie i produktach pochodzenia zwierzęcego. Pamiętaj, że oprócz białka, niezbędna jest odpowiednia proporcja minerałów, witamin, węglowodanów. Psy – tak jak my – lubią tłuszcze, które nadają smak i dodają energii, ale powinieneś bardzo pilnować ich ilości w posiłku, by masa ciała psa nie była zbyt duża.

Karma uzupełniająca stanowi jedynie dodatek kaloryczny w postaci np. przysmaków. I co prawda, np. przekąski stomatologiczne pozwalają psu na dbanie o higienę zębów i pyska oraz jednocześnie uspokajają psa, to jednak pamiętaj, aby wszelkie przysmaki dodawać do ogólnej puli kalorycznej w ciągu dnia i nie przekraczać zalecanej dla twojego psa dawki. Pamiętaj, że karma uzupełniająca powinna obejmować max. 10% energetycznego zapotrzebowania dziennego.

Karmy suche a karmy mokre

Dla żywienia psa jest najlepsza karma sucha – taki może być mit. Dla psa, najlepsza jest karma dedykowana, wielu specjalistów poleca także mieszanie karm mokrych i suchych. Prawda jest taka, że sucha karma jest wygodna i tania dla właściciela, a karma mokra jest bardziej preferowana przez psy, bo jej miękka konsystencja w formie kawałków w sosie, galaretki czy musu jest pochłaniana szybciej i dostarcza więcej smaku.

Chociaż mokra karma zawiera w sobie także niezbędny element nawodnienia w postaci wody, to jednak jest mniej kaloryczna. Co za tym idzie – aby zapewnić psu odpowiedni bilans energetyczny, musisz podać mu więcej mokrej karmy. Jak wiele? ! gram karmy suchej to 4 razy więcej energii niż 1 gram mokrej karmy.

Sucha karma przeznaczona dla psów ma wiele zalet – jest łatwa do porcjowania, wygodna w użyciu, zapewnia zbilansowany, pełnoporcjowy posiłek dla psa, stymuluje procesy trawienne, a poprzez gryzienie twardszych granulek, pies wspomaga zdrowie jamy ustnej. Jest także bardziej ekonomiczna.

W przypadku karmy mokrej możemy mówić o stymulacji układu moczowego, poprawia ona nawodnienie organizmu, pomaga utrzymać równowagę energetyczną. Do tego psy wolą mokrą karmę, bo przypomina to, co same mogłyby zdobyć w naturze.

Ranking karm – czy ma sens? Najlepsza karma czyli jaka?

Wiele osób, chcąc wybrać dobra karmę dla psa przegląda ranking karm suchych lub mokrych. Nie ma w tym nic złego, jednak warto wiedzieć, co jest istotniejsze w wyborze samej karmy.

Na pierwszym miejscu, jest zwrócenie uwagi na potrzeby żywieniowe twojego psa. Mowa tutaj zarówno o pilnowaniu zbilansowanej diety, jak również zwrócenie uwagi na konkretne potrzeby twojego pupila, gdy jest np. starszy czy schorowany.

Po drugie, pies również może być wybredny. Zwróć uwagę na jego preferencje żywieniowe. Niektóre psy wolą wołowinę, inne kurczaka, więc zwróć uwagę na dominantę tego składnika w kupowanej karmie.

Po trzecie, czytaj dokładnie etykiety. Co prawda, pokarmy dla psów są nieraz zdrowsze niż te, które kupujemy dla siebie, jednak na każdym opakowaniu znajdziesz takie informacje jak rodzaj karmy, jej przeznaczenie, analizę procentową składników odżywczych, składniki dodatkowe tj. witaminy czy mikro i makroelementy oraz tzw. składniki funkcyjne, czyli konkretne składniki prozdrowotne o ukierunkowanym działaniu.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy da się kupić dobre tanie karmy, jednocześnie pełnowartościowe? Jeśli znajdziesz właściwe miejsce – oczywiście, że tak. W tym celu zachęcamy zwłaszcza do odwiedzenia strony https://benjisplanet.com/