Co warto wiedzieć o opiece nad psem ze schroniska?
Pojawienie się w domu nowego członka rodziny, którym niewątpliwie z biegiem czasu staje się pies, jest zazwyczaj bardzo emocjonującym momentem. Nowym właścicielom towarzyszą wtedy nie tylko pozytywne emocje, ale również strach i obawa przed tym, co ich czeka.
W przypadku adopcji psa ze schroniska te obawy mogą być jeszcze większe, ale czy są uzasadnione? Taki psiak bez wątpienia wymaga odpowiedniego podejścia na początku pobytu w nowym domu. Nieprawidłowe czy niepożądane zachowania zwierzaka można jednak wyeliminować i zyskać prawdziwą przyjacielską relację z nowym członkiem rodziny. Dowiedz się więcej na temat adaptacji psa w nowym otoczeniu z artykułu!
Adopcja psa ze schroniska – przemyślany wybór to podstawa
Bardzo ważny jest odpowiedzialny wybór przyszłego pupila. Warto na samym początku zastanowić się, nad jakiego tym psa szukamy. Czy ma to być szczeniak, dorosły pies, a może senior? Czy powinien akceptować w nowym domu dzieci lub inne zwierzęta? Czy psiak powinien być ruchliwy i uwielbiać spacery, a może wręcz przeciwnie? Na końcu należy uwzględnić wygląd przyszłego towarzysza.
Pracownicy schroniska powinni dobrać psa pod oczekiwania przyszłych właścicieli. W momencie, gdy właściciele będą zadowoleni z wyboru psiaka, to on również będzie szczęśliwszy. Nie warto narażać zwierzaka na kolejny powrót do schroniska przez nieokreślenie wcześniej swoich oczekiwań względem niego.
Pierwsze dni pieska ze schroniska w nowym domu
Przed przyjazdem nowego przyjaciela należy przygotować mu miejsce, w którym będzie mógł czuć się bezpiecznie. Warto ułożyć mu wygodne legowisko w zacisznym miejscu, ale takim, z którego będzie mógł mieć widok na pozostałych członków rodziny.
Psiakowi powinno się pozwalać stopniowo poznawać nowy teren i nie zmuszać na siłę do pieszczot. Nie należy jednak pozostawiać go samego na długi czas. Planując przyjazd nowego towarzysza do domu, warto zaplanować również na ten czas parę dni wolnego. Zostawiony sam sobie pies może poczuć się odrzucony, co może przekształcić się w późniejszym czasie w obojętność w stosunku do właścicieli.
Zwierzę należy stopniowo przyzwyczajać do zostawania samemu. Warto na początku wychodzić dosłownie na 5 minut i kontrolować zachowanie pupila w tym czasie. Po powrocie można nagrodzić psiaka przysmakiem i pochwalić za ładne zachowanie. Częstotliwość i długość trwania takich wyjść z czasem powinna się zwiększać, a po kilku dniach zwierzak zrozumie, że właściciel nie zostawia go na zawsze i niedługo wróci do domu.
W serwisem o.pl znajdziesz artykuł z 8 skutecznymi poradami dotyczącymi zdrowego karmienia psa.
Cierpliwość drogą do sukcesu przy wychowywaniu psa ze schroniska
Podstawą udanej relacji człowiek – pies jest cierpliwość. Zwierzak ze schroniska może na początku nie wiedzieć, że powinien zasygnalizować chęć załatwienia się i zrobić to na zewnątrz.
Jeśli zdarzy mu się pomoczyć dywan, nie należy karcić i wyzywać pupila. Warto wprowadzać nawyki codziennych spacerów czy wyjść na ogródek wspólnie z psem. Nowego domownika nie powinno się tez pospieszać i zmuszać do czułości. Pies ze schroniska może być na początku nieufny i strachliwy, dlatego zadomowienie się i obdarzenie zaufaniem nowych właścicieli może potrwać trochę dłużej. Opłaca się dać mu czas i nagradzać za dobre zachowanie czy podejście do domowników. Ważna jest także swoboda przy posiłku.
Z psem ze schroniska, tak jak z każdym innym trzeba stopniowo stwarzać więź. Mówić do niego spokojnie i nagradzać za wszystkie dobre zachowania. Najważniejsze, żeby pies poczuł się bezpiecznie i pewnie w nowym domu już w pierwszych tygodniach.