18 kwietnia 2024

Ortopedia weterynaryjna – jak wygląda wizyta psa u specjalisty?

Zauważyłeś, że Twój pies kuleje? A może ma problemy z tym, aby poruszać się po schodach? W takim wypadku, jako odpowiedzialny opiekun powinieneś obserwować swojego zwierzaka. Jeżeli taki stan rzeczy nie ma jasnych podstaw lub utrzymuje się jakiś czas, koniecznie musisz zatroszczyć się o to, aby zapewnić mu właściwą opiekę weterynaryjną. Gdzie powinieneś się z nim zgłosić? Czytaj dalej, a wyjaśnimy Ci, czym zajmuje się ortopedia weterynaryjna oraz jak wygląda wizyta psa u takiego specjalisty.

Ortopedia weterynaryjna – jak wygląda badanie psa?

Obawiasz się, że znalezienie specjalisty w tym zakresie nie jest proste? Nic bardziej mylnego! Świetnych fachowców możesz znaleźć np. tutaj https://www.wetmarysin.pl/ortopedia. Ortopedia weterynaryjna to jeden z filarów działalności wielu przychodni weterynaryjnych – jednak głównie tych większych.

Wybierając się na wizytę ze swoim psem, nie musisz się stresować. Koniecznie przypomnij sobie lub zanotuj wszystkie niepokojące Cię objawy, abyś mógł je skrupulatnie przekazać.

1. Rozmowa z właścicielem

Podczas pierwszego etapu konsultacji, ortopeda dla zwierząt z pewnością zada Ci dużo pytań. Weterynarz bez wątpienia będzie chciał od Ciebie usłyszeć, jaki jest problem, od kiedy występuje lub czy spowodowało go konkretne wydarzenie. Ważne jest także określenie tego, czy w jakichś momentach objawy się bardziej nasilają lub zmniejszają. Specjalista powinien także dowiedzieć się o tym, czy Twój pupil leczy się przewlekle na jakiekolwiek schorzenie.

2. Badanie zwierzaka

Kolejnym krokiem jest badanie psa w ruchu. Weterynarz ortopeda z pewnością będzie na początku przyglądał się Twojemu pupilowi, żeby zorientować się, w czym może tkwić problem. Następnie sam przystąpi do badania, aby dokładnie sprawdzić stawy. Ortopeda doskonale zdaje sobie sprawę z tego, gdzie i jak powinien dotknąć zwierzę, aby ocenić budowę jego stawów, czy upewnić się, gdzie występuje ból. Po zweryfikowaniu tego jest niemal pewne, że weterynarz zleci dalszą diagnostykę.

3. Badania obrazowe

Następnie musisz wykonać wszelkie badania obrazowe wskazane przez specjalistę. Może to być RTG, USG, rezonans czy tomografia. Z wynikami powinieneś wrócić do ortopedy, aby ten mógł je zinterpretować. Dzięki takiej diagnostyce weterynarz będzie w stanie określić nie tylko rodzaj, ale także stopień choroby, na którą cierpi Twój czworonożny przyjaciel. Dopiero po tym fachowiec będzie mógł precyzyjnie określić i wdrożyć leczenie.

Pamiętaj o tym, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeżeli w zachowaniu Twojego pupila coś się zmienia, nie czekaj, aż będzie gorzej. O ile problem jest natury motorycznej, koniecznie umów wizytę u ortopedy dla zwierząt. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że za sprawą specjalistycznej opieki, Twój pies będzie mieć dużą szansę na powrót do zdrowia.