Poznaj psy lepiej – psie zachowania, szkolenia i porady dla miłośników czworonogów!
Posiadanie psa to nie tylko radość z czworonożnego przyjaciela, lecz także duży obowiązek dla całej rodziny. Aby wiedzieć, w jaki sposób odpowiedzieć na potrzeby pupila, warto rozumieć jego zachowania. Bardzo często pomaga to uszczęśliwić zwierzę, a także odpowiedniego szybko zidentyfikować jego kłopoty ze zdrowiem. Przygotowaliśmy krótki poradnik dla wszystkich miłośników psów, dzięki któremu mogą lepiej poznać swoich kudłatych przyjaciół. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Interpretacja psich zachowań
Aby zrozumieć język, którym posługują się psy, najlepiej nauczyć się interpretować ich zachowania. Mowa ciała pupila może powiedzieć bardzo dużo o jego samopoczuciu i potrzebach. Różne artykuły o psach mogą podawać odmienne informacje, gdyż każdy pupil ma inny charakter. Jest jednak lista pewnych powtarzalnych komunikatów, wskazywana przez behawiorystów zwierzęcych. Na co zwracać uwagę?
- radość – oczywiście najłatwiej jest rozpoznać, że pupil jest szczęśliwy. Taki psiak wykazuje skłonność do zabaw, merda ogonem i jest zawsze gotowy na czułości. Oprócz tego z entuzjazm wita właścicieli wracających do domu i sam szuka bliskości, na przykład poprzez kładzenie pyska na kolanach.
- dystansowanie się – szczególną uwagę na zachowanie psa należy zwrócić podczas spotkań z obcymi ludźmi oraz innymi zwierzętami. Jak wskazuje niejeden profesjonalny
- blog o psach, pupil może wtedy wysłać sygnały uspokajające, na przykład delikatne machanie ogonem lub mlaskanie, lecz także dystansujące. Należą do nich pokazywanie zębów, warczenie oraz szczekanie. Pupila nie należy zmuszać do interakcji – najlepiej jest się oddalić lub przenieść psa do innego pomieszczenia.
- stres – zwierzęta, tak samo jak ludzie, mogą się stresować różnymi sytuacjami. W jaki sposób to okazują? Najpowszechniejszym sygnałem stresu jest nadmierne… ziewanie! Gdy pies nie czuje się komfortowo, otwiera swój pysk bardzo szeroko, bardzo często wydając przy tym odgłosy podobne do pojękiwania.
- problemy zdrowotne – psy mogą też okazywać złe samopoczucie. Gdy zwierzę męczy choroba, staje się ono ospałe i apatyczne. Bardzo często pojawiają się również problemy z oddychaniem oraz osłabiony apetyt. Niepokojące objawy należy skonsultować z weterynarzem!
Więcej na temat psich nawyków przeczytać na https://psiedszkole.pl/blog-o-psach/.
Szkolenie psa – czy warto?
Warto czytać o psich zachowaniach w książkach i na blogach. Nie jest to jednak jedyna droga do tego, aby zrozumieć swoje zwierzę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również szkoła dla psów! Podczas szkolenia psy uczą się nie tylko posłuszeństwa oraz podstawowych komend, lecz także funkcjonowania w otoczeniu z innymi czworonogami i ich właścicielami. Oprócz tego w trakcie treningów profesjonalni trenerzy i behawioryści mogą podpowiedzieć Ci, jaki charakter ma Twój pies i jak się z nim obchodzić, aby był w pełni szczęśliwi. Jest to wiedza z pierwszej ręki, która może przydać się każdego dnia!