14 lipca 2024

Wychowanie, dieta, pielęgnacja szczeniaka – o czym należy pamiętać?

Pies jest częścią rodziny i to fakt niezaprzeczalny. Ale jest to istota żywa, która także ma swój charakter i wielu rzeczy trzeba ją nauczyć. Zatem, gdy w domu pojawia się szczeniak musicie wiedzieć, że czeka Was dosyć sporo pracy, bo jednak nauka czystości nie zawsze idzie szybko, podobnie jak nauka odpowiedniego zachowania. Ale nie ma się co zniechęcać, bo w zamian za cierpliwość otrzymacie bezmiar miłości, którą Wasz zwierzak Was obdarzy. Zatem o czym pamiętać, gdy w domu pojawi się psie dziecko?

Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość

Każdy opiekun musi zdawać sobie sprawę, że czeka go sporo pracy i jeszcze więcej cierpliwości. Otóż zwierzaki nie robią Wam na złość, tylko czasami ich nauka wygląda nieco inaczej niż w przypadku innych psiaków. Są zwierzęta, które naukę czystości pojmą w mig i już po kilku dniach załatwiają się tylko na dworze, ale są i takie, które nawet mając rok jeszcze sikają w domu. W żadnej sytuacji nie wynika to z faktu, że robią to po złości. W żadnym też przypadku nie można ich za to karać. Nie ma nic głupszego niż wsadzanie ich pyszczka w mocz czy też bicie. Trzeba być cierpliwym i na spokojnie podejść do sytuacji. Na początek warto w domu rozłożyć maty. Jeżeli zauważycie, że pies upodobał sobie określone miejsca, to zostawcie maty tylko w tych miejscach, dzięki temu unikniecie sytuacji, że oddaje mocz w całym domu. Jednak najlepszą opcją jest częste wychodzenie na dwór. Należy to robić nawet co godzinę czy dwie. Po każdym posiłku warto zabrać pieska na trawkę. Oczywiście warunek jest jeden – musi być już zaszczepiony. Jeżeli nie ma kompletu szczepień, to absolutnie nie należy z nim wychodzić.

Żywienie szczeniąt – jaką karmę wybrać?

Możliwości macie sporo, bo możecie samodzielnie gotować pupilowi, albo też wybrać gotową karmę. Na pewno nie może być ona marketowa, bo taka jest naprawdę niskiej jakości i zwyczajnie jest szkodliwa dla zwierzęcia. Dobrej jakości karmy są oparte na dużej ilości mięsa i w żadnym przypadku nie mają w sobie zbóż. Tutaj polecamy Wam choćby karmy Wiejska Zagroda czy Dolina Noteci. Jeżeli chcecie zakupić je w bardzo korzystnej cenie, to koniecznie wejdźcie na stronę TwojPieszczoch.pl – sklep zoologiczny. Gwarantujemy, że znajdziecie w nim wszystko, czego szukacie. Jednocześnie powinniście wiedzieć, że mały piesek ma naprawdę duże zapotrzebowanie kaloryczne, a to oznacza, że może być ciągle głodny. Zaleca się więc, aby zawsze miał dostęp do suchej karmy w miseczce. Jeżeli ma jeszcze za malutkie ząbki, to możecie ją rozmaczać. Nie zapomnijcie jeszcze o tym, że przydadzą się smaczki. Jednak i tutaj zasada jest podobna, czyli im lepszy skład, tym zdecydowanie lepiej dla Waszego zwierzaka. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby przygotować je samodzielnie. Wystarczy tylko zakupić filet z indyka, kurczaka czy kaczki, a następnie pokroić go na cienkie plastry i wysuszyć w piekarniku. To naprawdę zdrowa przekąska dla Waszego pupila.

Zabawa rozwija

Zabawa w życiu nie tylko szczeniąt, ale i dorosłych psów jest bardzo ważna. Dlatego też każdy opiekun musi codziennie znaleźć na nią czas. Nie wystarczy tylko zakupienie zabawek, lecz trzeba stymulować rozwój psiaka, a przy tym można nawiązać z nim jeszcze lepszą więź. Dobrym wyborem są zabawki lateksowe, które nie są toksyczne. Należy unikać tych wykonanych z winylu czy też zwykłych sznurków. Należy również zdawać sobie sprawę, że pies mając kilka miesięcy może próbować wszystkiego i niestety wiele szczeniąt przechodzi przez ten okres. Wtedy też musicie szczególnie uważać. Nie można dawać mu zabawek ze szklanymi czy plastikowymi elementami.

A gdy szczeniak gryzie…

A gdy szczeniak gryzie, to nie oznacza wcale, że staje się agresywny. To oznacza jedynie, że swędzą go dziąsła i w ten sposób reaguje. Na pewno nie można go za to karać. Jeżeli Was podgryza, trzeba wydać stanowczą komendę „nie”, a następnie przekierować jego uwagę na zabawkę. Dobrym wyborem w takiej sytuacji są gryzaki, które przynoszą zwierzęciu ulgę i sprawiają, że przestaje czuć dyskomfort.

Psa nie można bić, ani też zamykać za karę w toalecie czy łazience. Należy go kochać, szanować i traktować jako członka rodziny, którym w końcu jest. Jednocześnie przypominamy, że pies to nie zabawka, stąd może od czasu do czasu wykazać się nieposłuszeństwem.