25 kwietnia 2024

Czy warzywa szkodzą Twojemu psu?

O tym, że pies jest mięsożercą wie niemal każdy. Jednak przyglądając się składom karm, nawet tym z najwyższej półki, ciężko nie zauważyć ilości rozmaitych warzyw. My również, przygotowując obiad chcielibyśmy się czasem podzielić z psem kawałkiem marchewki czy innego warzywa. Czy są one potrzebne w diecie naszego czworonoga?

Czy psy mogą jeść warzywa?

Patrząc na zęby naszych psów nietrudno zauważyć, że zostały one stworzone do gryzienia mięsa. Stąd często w naszej głowie pojawia się pytanie – czy psy mogą jeść warzywa?

W toku ewolucji, psy przystosowały swoje organizmy do trawienia skrobi. Choć wciąż znajdują się na liście mięsożernych drapieżników, w przeciwieństwie do kotów, są względnymi mięsożercami. W praktyce oznacza to, że choć podstawę psiej diety powinno stanowić mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego, niewielki procent jego jadłospisu mogą stanowić produkty roślinne, takie jak owoce i warzywa.

Kiedy można, a kiedy nie powinno się dawać psu warzyw?

To, jaką część posiłku może stanowić dodatek roślinny zależy w dużej mierze od osobniczych cech naszego czworonoga, a także od jego rasy, ponieważ aktywność amylazy trzustkowej, odpowiedzialnej za trawienie skrobi różni się w zależności od rasy zwierzaka.

Zanim jednak podamy psu dodatkowy przysmak w postaci kawałka warzywa, warto zastanowić się, czy będzie to dla niego odpowiednie. Psiaki, które na co dzień jedzą suchą karmę, zwykle mają w diecie nadmiar węglowodanów i kolejny dodatek warzywny jest zwyczajnie zbędny. Z kolei dla zwierząt, które na co dzień są na diecie mięsnej, warzywa mogą stanowić bardzo wartościowy dodatek.

Uważać należy również wówczas, gdy pies boryka się z problemami zdrowotnymi, zwłaszcza z otyłością bądź cukrzycą. Warzywa są dla psów źródłem węglowodanów, dlatego mogą negatywnie wpłynąć na stan zdrowia takiego zwierzaka.

Jakie warzywa może jeść pies?

Nie wszystkie warzywa powinny pojawić się w diecie naszego czworonoga. Niektóre mogą okazać się trujące bądź zwyczajnie niebezpieczne. Do takich należą między innymi czosnek, cebula czy inne warzywa cebulowate, jak np. por, których spożycie prowadzi do anemii na skutek zatrucia. Warto uważać również na warzywa takie jak szpinak, rabarbar i szczaw, które negatywnie wpływają na nerki zwierzęcia, a także niedojrzałe warzywa, jak zielone pomidory czy papryka.

Podobnie jak u ludzi, są również warzywa, które mogą szkodzić psu jeśli zostaną podane na surowo, bez obróbki cieplnej. Należą do nich między innymi ziemniaki, bataty, cukinia czy bakłażan. Warzywa należy gotować bez soli i innych przypraw, dlatego nie nadadzą się np. warzywa wyjęte z naszej, ludzkiej zupy.

Warzywa, które bez problemu możemy podać naszemu zwierzakowi to między innymi marchewka, buraki, dynia, pietruszka, ogórek, kiszona kapusta, rzodkiewka, pomidor bez skórki, sałata czy seler.