14 lipca 2024

Aktywne spacery z psem

Spacery z psem to nieodłączny element wspólnego życia. Psy powinniśmy wyprowadzać 3-4 razy dziennie. Jeden ze spacerów powinien być dłuższy. Pies to zwierzę, które lubi rutynę. Jednak warto urozmaicać ten jeden dłuższy spacer np. poprzez udanie się w nowe miejsca czy wprowadzanie różnych aktywności.

Aktywny spacer z psem – jak powinien wyglądać?

Aktywny spacer z psem powinien być dłuższy od pozostałych. Warto urozmaicać spacerowa rutynę naszego pupila. Możemy udać się na polanę czy do parku, gdzie spuścić psa ze smyczy. Inna opcją jest dłuższy spacer na smyczy, w czasie którego zapewnimy psu różnego rodzaju aktywności. Wybierając się na taki dłuższy wypad warto zabrać ze sobą wodę. Oczywiście w zimie nie jest to konieczne. Aktywny spacer z psem możemy wykonać w dowolnym miejscu. Chociaż najlepiej udać się do parku czy lasu, gdzie mamy więcej opcji na zabawę z naszym pupilem. Węch to najważniejszy zmysł u czworonoga. Dlatego też zabawy węchowe powinny być wprowadzane zarówno na spacerze, jak i w domu. W czasie spaceru możemy co jakiś czas się zatrzymać i rozrzucić smakołyki w trawie. Następnie wydajemy komendę szukaj. Innym sposobem jest pochowanie smakołyków na drzewie. Duże drzewa mają wiele szczelin, w które możemy wcisnąć smaczki. Przysmaki możemy umieścić także na gałęziach tak, żeby pies mógł do nich sięgnąć.

O najlepszych miejscach spacerowych w Bydgoszczy przeczytacie w serwisie bydgoszczinfo.pl

Aktywny spacer możemy zaplanować razem ze znajomym bądź członkiem rodziny. Dzięki temu będziemy mogli pobawić się z psem w chowanego. Jedna osoba zajmuje czymś psa, a druga w tym czasie się chowa. Następnie możemy powiedzieć psu, żeby szukał osoby, która się schowała. Gdy pies znajdzie schowanego znajomego powinniśmy go nagrodzić. Dobrym pomysłem jest także umówienie się na spacer z kimś kto ma psa. Dzięki temu nasze pupile będą mogły się wyszaleć. Wspólny spacer z innym psem to także szansa na naukę nowych komend i ćwiczenie uwagi. Pies powinien reagować na nasz głos bez względu na rozproszenia. Jest to trudne do osiągnięcia i wymaga wielu godzin treningów. Aktywny spacer może być także krótszy, ale za to intensywny. Aportowanie to dobry sposób na to, żeby szybko zmęczyć psa. Przydatne będą zabawki do aportowania. W sklepach znajdziemy np. piłki tenisowe czy frisbee. Dobrze sprawdzają się także zabawki z piszczałką. Piszczenie pobudza psa, przez co chętniej będzie przynosił nam zabawkę. Patyki są również dobrą opcją do aportowania, jednak nie w przypadku wszystkich psów. Szczeniaki, a także niektóre dorosłe psy lubią gryźć patyki. W tym wypadku lepiej unikać rzucania patyków. Ostre kawałki drewna mogą uszkodzić przewód pokarmowy zwierzęcia. Dodatkowo zjedzenie nawet niewielkiej ilości patyków doprowadzi do wymiotów. W zimie do rzucania możemy wykorzystać śnieżki.

Aktywny spacer z psem to dobry sposób na zmęczenie psa. Dlatego też warto wprowadzać różnego rodzaju aktywności w czasie spacerów. Zwłaszcza jeśli jest to spacer przed pracą, po którym nasz pupil zostaje sam na kilka godzin. Zmęczony pies lepiej zniesie samotność, gdyż po prostu prześpi większość czasu.