28 maja 2024

Dlaczego warto biegać z psem?

Bieganie to sport, który pokochały miliony osób na całych świecie. Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na funkcjonowanie zarówno naszego organizmu, jak i naszego pupila. Dlatego też coraz więcej osób zaczyna biegać z psem.

Dlaczego warto biegać z psem?

Wspólne bieganie to sposób na spędzenie czasu z naszym czworonożnym przyjacielem. Jest to dobre urozmaicenie spacerowej rutyny. Bieganie wpływa pozytywnie na cały organizm, a w szczególności na serce, układ krążenia i układ oddechowy. Dodatkowo sport ten pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu ruchu. Dotyczy to zarówno nas, jak i naszych psów. Bieganie z psem pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu. Możemy połączyć obowiązkowy spacer z bieganiem. Podczas biegania uwalniane są endorfiny, czyli hormony szczęścia. Zatem to dobry sposób na radzenie sobie ze stresem. Bieganie może być pomocne także, jeśli nasz pies doświadcza lęku separacyjnego. Po wysiłku nasz pupil lepiej zniesie samotność.

Jak zacząć biegać z psem?

Bieganie z psem, czyli canicross powinniśmy wprowadzać stopniowo. Nawet jeśli mamy już doświadczenie biegowe, to nasz pupil dopiero zaczyna. Pamiętajmy też, że nie powinniśmy biegać ze szczeniakiem. Tylko dorosły pies może zostań naszym biegowym towarzyszem. Psy osiągają dorosłość między 12-20 miesiącem życia. Mniejsze rasy psów dorastają nawet szybciej. Wspólne bieganie powinniśmy zacząć od długich marszów, a następnie marszobiegów. Polega to na tym, że przez pewien czas biegniemy, a następnie maszerujemy. Z czasem możemy wydłużać czas biegu. Do wspólnego biegania przydać się może pas biodrowy i smycz z amortyzacją.

W ciepłe dni na bieganie najlepiej wybrać się z rana kiedy jest chłodniej. Z psem najlepiej biegać na czczo. Jeśli jednak pies zjadł już posiłek, to powinniśmy odczekać 2-3 godziny zanim udamy się na trening. Do biegania przydatny będzie pas biodrowy i smycz z amortyzacją. W sklepach znajdziemy specjalne akcesoria do canicross. Zanim zaczniemy biegać dajmy psu czas na załatwieniu swoich potrzeb. Najlepiej przez 5-10 minut spacerować. Dopiero po tym czasie możemy zacząć biec. W czasie treningu biegowego zwróćmy uwagę na naszego pupila. Jeśli pies nadmiernie dyszy, biegnie wolnej bądź zatrzymuje się w miejscu, to powinniśmy przerwać trening. Możemy zrobić chwilę przerwy i dalej kontynuować bieganie, jednak warto zmniejszyć tempo. Wybierając miejsce do biegania z psem zwróćmy uwagę na to, żeby wzdłuż chodnika był trawnik. Chodnik w słońcu szybko się nagrzewa, a to może podrażnić łapki psa. Trawnik jest dużo chłodniejszy dlatego też powinniśmy dać psu możliwość biegania właśnie po trawie. Dobrym miejscem na wspólny trening jest park czy las.

Chcecie znaleźć najlepsze miejsca do biegania? Przeczytajcie o nich na stronie lublininfo.pl

Niezbędnym elementem w czasie biegania jest woda. Dotyczy to zarówno nas, jak i naszych pupili. Pies dysząc schładza organizm. To z kolei wysusza język i gardło. Wodę powinniśmy podawać psu co jakiś czas. Dobrym sposobem na zabranie ze sobą wody jest specjalny bidon w kształcie butelki. Do podawania psu wody sprawdzi się także składana miska. Po skończonym bieganiu warto pospacerować z psem przez około 10-15 minut. Następnie w domu możemy podać psu jedzenie.