16 kwietnia 2024

Alergia na sierść zwierząt – czym właściwie jest i jak należy postępować?

Zwierzaki dają nam bardzo wiele radości, obdarzają bezwarunkową miłością. Te odpowiednio wyspecjalizowane i wytresowane pomagają ludziom ze specjalnymi potrzebami, np. pies przewodnik czy kot terapeuta pomagający osobom z zaburzeniami natury psychologicznej.

Czym jest alergia na sierść zwierząt? – podstawowe informacje

Ukochane czworonogi, mimo bycia naszymi wiernymi towarzyszami w życiu, narażają co poniektórych na przykre doznania związane w związku z alergenami, które nienaumyślnie rozsiewają wokół.

Ogólnie przyjęło się mówić o tzw. alergii na sierść zwierząt, co jest ogólnie pewnym uproszczeniem. Tak naprawdę prawdziwymi sprawcami reakcji alergicznych są określone białka znajdujące się w ślinie i gruczołach łojowych zwierząt. Sierść zwierząt de facto staje się tylko siedliskiem tych alergenów, np. po tym, gdy kot oblizuje swoje ciało. Zwierzęce alergeny wiążą się również z kurzem, unoszą się w powietrzu i mogą przylgnąć do dywanów, odzieży i tapicerki. Zasadniczo każdy futrzak lub posiadacz piór może powodować reakcje alergiczne.
W przypadku gdy krótko po kontakcie ze zwierzęciem doświadczamy objawów takich jak napady kichania, katar, łzawienie oczu bądź duszności, możemy bezpiecznie założyć, że mamy alergię na sierść. Diagnostyka lekarska może dać nam z kolei całkowitą pewność.

Oto w jaki sposób uczulają różne gatunki zwierząt

Koty

Kocie alergeny znajdują się gruczołach ślinowych, łojowych, a także w gruczołach odbytowych kota. Mają one to do siebie, że łatwo unoszą się w powietrzu i zostają tam na długo.

Alergeny te są obecne w mieszkaniu, w którym przebywał kot nawet miesiąc po opuszczeniu lokalu. Mogą być również rozprzestrzeniane przez odzież, do której przylgnęły. W ten sposób alergeny mogą znajdywać się w miejscach takich jak szkoła, przedszkole lub mieszkaniach, pomimo braku fizycznej obecności kota w tamtych miejscach.

Ptaki

Również ptaki mogą być nosicielami uciążliwych alergenów, a to dzięki piórom i swoim odchodom. W piórach roznoszone są niekiedy roztocza kurzu, przez co po kontakcie z ptakiem może wystąpić reakcja u osób uczulonych na kurz. Oprócz bezpośredniego kontaktu również po czyszczeniu klatki istnieje możliwość wystąpienia objawów alergicznych.

Psy

Alergeny roznoszone przez te czworonogi nie są aż tak mocne, a znajdują się one w psiej skórze, sierści, ślinie i moczu. Badania w przeszłości wykazały różnorodność w potencjale alergicznym u psów różnych ras. Dowiedziono ogółem, że rasy krótkowłose mają ten potencjał mniejszy, zaś długowłose większy. W nowszych badaniach wykazano też – wbrew błędnemu przekonaniu niektórych – że nie istnieją psy całkowicie wolne od alergenów, tym samym całkowicie bezpieczne dla alergików.

Wskazówki dotyczące postępowania w zawiązku z alergią

Najważniejszą rzeczą, o jakiej należy pamiętać, jest unikanie kontaktu z alergenem. Wiąże się to najczęściej z oddaniem zwierzaka domowego komuś innemu.

Przez wzgląd na ryzyko częstego pośredniego kontaktu ze zwierzęcymi alergenami, np. w autobusie bądź innych pomieszczeniach, należy się uchronić, stosując różnego rodzaju preparaty przeciwalergiczne. Warto rozważyć też immunoterapię alergenową, ale trzeba wiedzieć, że mimo jej ogólnej skuteczności, w niektórych przypadkach istnieją przeciwwskazania do podjęcia takowej terapii ze względu na możliwe efekty uboczne.

Więcej wpisów o zdrowiu fizycznym, psychicznym i medycynie, znajdziesz w serwisie healthy.pl.

Mimo ogólnego zalecenia, by zrezygnować z posiadania zwierzęcia domowego, dla wielu takie rozstanie jest bardzo trudnym krokiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest zatem zatrzymanie czworonożnego pupila. Należy jednak bezwzględnie postępować według pewnych wskazówek celem możliwego zminimalizowania objawów alergicznych.

Oto co należy robić kiedy jest się uczulonym na sierść zwierząt

  • nie wpuszczać zwierząt sypialni, ponieważ tam właśnie często spędza się większość czasu
  • nie wnosić do sypialni ubrań, na których znajdują się alergeny
  • regularnie sprzątać mieszkanie
  • stosować oczyszczacze powietrza
  • przecierać zwierzęta wilgotną ścierką, żeby ograniczyć uwalnianie się alergenów w powietrzu