14 października 2024

Co zrobić, aby uśmierzyć ból naszego pupila?

Psy są istotami dość odpornymi na ból. Potrafią znosić go naprawdę bardzo długo. Jeśli dochodzi do granic wytrzymałości, można to zaobserwować po specyficznym zachowaniu. Czy psy, podobnie jak ludzie, mogą przyjmować środki przeciwbólowe? Co zrobić, jeśli chcemy pomóc naszemu pupilowi w zwalczeniu cierpienia? Które środki są dobre, a po które lepiej nie sięgać? Dowiedz się, jak ulżyć domowemu czworonogowi!

Walka z psim bólem

Pies nie jest w stanie jasno zakomunikować, że coś mu dolega i cierpi. Zmiany możemy zauważyć jedynie po zmianie jego dotychczasowego zachowania. Zachowanie psa zależeć będzie od umiejscowienia bólu i stopnia jego intensywności. O zmianach świadczyć mogą:

  • dotychczas rzadko pojawiające się jęki i skomlenia
  • lizanie miejsc, gdzie boli
  • szybkie męczenie się, dyszenie, płytki oddech
  • ożywienie się w sytuacji, gdy dotykamy bolącego miejsca, warczenie, niekiedy wręcz reakcja agresywna
  • nadmierny ślinotok

Niekorzystne zmiany zauważymy także po mowie ciała. Psy odpowiednio reagują na ból gardła, pleców czy żołądka. Sprawdź jakie leki podawać psu na ból: https://rozpieszczony.pl/co-mozna-podac-psu-na-bol-leki-przeciwbolowe-dla-psa/.

Tradycyjne leki na uśmierzenie bólu u psa? Uważaj!

Wszyscy dla naszych czworonożnych pupili chcemy jak najlepiej. Nasza miłość nie może jednak przesłonić racjonalnego myślenia. Mimo że istnieją leki leczące ból u ludzi, które mogą mieć także wysoką skuteczność w leczeniu zwierząt, to nie wolno stosować ich bez uprzedniej konsultacji z profesjonalnymi lekarzami weterynarii. Nieprzemyślane aplikowanie psom leków przeznaczonych tylko dla człowieka może powodować u nich szereg groźnych chorób, które doprowadzić mogą nawet do śmierci. Bez odpowiedniej konsultacji ryzykujemy zdrowie naszych pupili m. in. wrzodami żołądka, chorobami nerek, wątroby i przełyku. Myśl o aplikowaniu psom Aspiryny, Ibupromu, Paracetamolu. Opokan lub Ketanol można podać, ale tylko na podstawie wcześniejszej konsultacji z weterynarzem. Wiele środków przeciwbólowych wpływa bardzo negatywnie na krzepliwość krwi u psów. Nie warto zatem ryzykować.

Jak uśmierzyć ból u psa bez ryzyka?

Na początek, trzeba pamiętać, że tylko weterynarz określa, co i w jakich ilościach możemy aplikować naszym czworonogom. Liczy się rozsądek oraz trzeźwe myślenie, którego niestety, w wielu podbramkowych sytuacjach często nam brakuje. Wywiad przeprowadzony przez lekarza pozwala na szybkie zdiagnozowanie problemu oraz przepisanie odpowiednich środków. Aby lek był skuteczny, musi być odpowiednio dobrany. Na ból o mniejszej skali rażenia polecane są przez lekarzy weterynarii leki bez recepty. Niektóre z nich kupić można w aptece. To, co stosujemy my doraźnie, dla psa musi mieć zgodę ze strony weterynarza! Na większy ból, trudny do wytrzymania pomagają już profesjonalne, weterynaryjne leki. Są to fachowo opracowane rozwiązania lecznicze dla psów, leczące wiele chorób zwierzęcych także u innych czworonogów. Często sprzedaje się je w gabinetach, gdzie pracują lekarze weterynarii. Można je nabyć już w czasie pierwszej wizyty.

Artykuł powstał we współpracy z portalem o zwierzętach Rozpieszczony.pl.

undefined