Jak wybrać szampon, dzięki któremu zapomnisz o nadmiernie wypadających włosach?
Marzysz o gęstych włosach, ale z bólem serca patrzysz jak na szczotce, zostaje pełno kosmyków? Problem nadmiernego wypadania włosów może mieć różne przyczyny – zaczynając od niezdrowego stylu życia, a kończąc na chorobach przewlekłych. Oprócz znalezienia źródła problemu warto sięgnąć po szampon na wypadające włosy – dowiedz się, czy kierować się przy jego wyborze.
Co może być przyczyną nadmiernej utraty włosów?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ przyczyn może być wiele. Wśród najczęstszych wymienia się:
- zaburzenia hormonalne (m.in. hiperandrogenizm, czyli nadmiar androgenów),
- ostre choroby zakaźne przebiegające z gorączką;
- niedobory pokarmowe (m.in. żelaza, białka, cynku, witamin z grupy B);
- zażywanie niektórych leków (m.in. cytostatyków stosowanych w chemioterapii);
- choroby przewlekłe (m.in. nowotwory, cukrzyca, toczeń rumieniowaty układowy, niedoczynność lub nadczynność tarczycy);
- liszaj płaski, grzybica skóry głowy, łuszczyca;
- przewlekły stres;
Jeśli chcesz pozbyć się problemu z nadmiernie wypadającymi włosami, warto uważnie obserwować organizm. Być może okaże się, że zauważysz też inne objawy, które mogą świadczyć o chorobie – pamiętaj, aby nie stawiać diagnozy samodzielnie tylko, jak najszybciej udać się do lekarza.
A co w przypadku, gdy nadmierna utrata włosów jest spowodowana czymś zupełnie innym? Jeśli jest to przewlekły stres, warto zastanowić się, jak można zminimalizować jego negatywny wpływ na organizm. Po pierwsze o ile się da wyeliminować jego źródło. Po drugie znaleźć skuteczny sposób na relaks np. słuchanie spokojnej muzyki, gorące kąpiele, masaż, czytanie książki, aktywność fizyczna.
Inną przyczyną, nad którą możesz dość łatwo popracować, są niedobory pokarmowe. Warto w tym celu dokładnie przyjrzeć się temu, jak wygląda Twój jadłospis. Jeśli zaobserwowałeś, że włosy nadmiernie wypadają, oprócz regularnego stosowania naturalnego szamponu do włosów, jedz więcej produktów bogatych w białko (np. chude mięso, ryby, fermentowane produkty mleczne), cynk (np. pestki dyni, nasiona słonecznika, rośliny strączkowe, orzechy), czy witaminy z grupy B (np. pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy, pestki i nasiona).
Najlepszy szampon do włosów nadmiernie wypadających – czym kierować się przy jego wyborze?
Wybór kosmetyków do włosów jest bardzo duży. Jak wybrać spośród nich najlepszy szampon do włosów nadmiernie wypadających? Najważniejszy jest skład – najlepiej, jeśli znajdują się w nim głównie naturalne składniki, bez zbędnych dodatków. Warto też zwrócić uwagę na to, czy jest to faktycznie produkt dla osób z takim problemem. Na rynku dostępne są różne rodzaje szamponów, ale te do włosów zniszczonych farbowaniem, czy przetłuszczających się mogą być mało skuteczne, jeśli Twoim głównym celem jest zahamowanie nadmiernego wypadania włosów.
Gdy już ograniczysz wybór do szamponu do włosów wypadających, pozostaje jeszcze pytanie o to, który będzie najlepszy. Tak jak zostało to już wspomniane, świetnym wyborem będzie produkt o naturalnym składzie. A jakich konkretnie składników w nim szukać?
Diosmina
Jest to organiczny związek chemiczny, który stymuluje przepływ krwi w cebulce włosowej. Tym samym komórki macierzyste włosów są lepiej zaopatrzone w substancje odżywcze potrzebne im do wzrostu.
Szampon z diosminą stymuluje wzrost włosów, a także sprawia, że stają się silniejsze. W związku z tym, jeśli będziesz stosował go regularnie, zauważysz, że włosów jest nie tylko więcej, ale także, że ich kondycja jest lepsza.
Hesperydyna
Uszczelnia naczynia krwionośne i podobnie, jak diosmina sprawia, że włosy są lepiej zaopatrzone w składniki niezbędne do wzrostu. Dlatego stosowanie kosmetyków, które mają ją w składzie, zapobiega wypadaniu włosów, a ponadto poprawia ich kondycję.
Jeśli szukasz szamponu o podwójnie skutecznym działaniu, szukaj takiego, który ma w składzie zarówno diosminę, jak i hesperydynę (przykładem jest naturalny szampon do włosów wypadających, który oprócz tych dwóch składników zawiera również witaminy, kwas hialuronowy, olejki roślinne i inne cenne związki).
Olejki roślinne
Jeśli myślisz, że olejki roślinne są zarezerwowane dla szamponów do włosów zniszczonych, to jesteś w błędzie. Zajmują one również ważne miejsce w pielęgnacji tych, które nadmiernie wypadają. Dlaczego?
Olejki roślinne (np. jojoba, arganowy) pomagają zadbać o odpowiedni stopień nawilżenia włosów. Dzięki temu kosmki są miękkie, lśniące i sprężyste. Co bardzo ważne, dobrze nawilżone włosy są również mocniejsze, a tym samym mniej podatne na wypadanie.
Witaminy z grupy B
Witaminy z grupy B (szczególnie B5, B7, B12) warto dostarczać zarówno z zewnątrz (za pomocą szamponu na wypadające włosy i odżywki), jak i poprzez spożywanie produktów spożywczych, które są ich dobrym źródłem.
Witamina B5, czyli kwas pantotenowy znajduje się w maśle orzechowym, otrębach, roślinach strączkowych, a także niektórych owocach i warzywach. Z kolei witaminę B7 (biotynę) znajdziesz w żółtkach jajek kurzych, migdałach, orzechach włoskich, czy szpinaku. Ponadto jest ona jednym z najpopularniejszych składników suplementów diety na wypadające włosy. A co z witaminą B12? Jej źródłem są przede wszystkim ryby, jajka, wołowina, a także produkty mleczne. W związku z tym, że jest to składnik występujący przede wszystkim w produktach odzwierzęcych, jesteś bardziej narażony na jego niedobór, stosując dietę wegańską. Dlatego, jeśli zauważysz, że tracisz więcej włosów niż zwykle, sprawdź, czy dostarczasz do organizmu odpowiednie ilości witaminy B12. W przypadku diety roślinnej skonsultuj się z lekarzem i omów kwestię suplementacji.
Kwas hialuronowy
Jest to związek, który znalazł szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Jak się jednak okazuje, jest on również bardzo cennym składnikiem szamponu do włosów wypadających. Jego działanie nie kończy się na tym, że zmniejsza utratę włosów. Kwas hialuronowy przyspiesza także ich wzrost, a także pogrubia i wzmacnia włosy.
Pozostałe składniki
Na tym nie kończy się lista składników, których warto szukać, wybierając najlepszy szampon do włosów nadmiernie wypadających. Wśród pozostałych można wymienić m.in. kwas mlekowy, glicerynę, kofeinę argininę, lipoglicynę oraz wyciągi roślinne (np. z Curculigo orchioides).
Regularne stosowanie kosmetyków, które mają je w składzie, zmniejsza utratę włosów oraz stymuluje ich wzrost, a także sprawia, że są odpowiednio nawilżone i mocne. Poprawę kondycji włosów możesz zauważyć już po kilku pierwszych myciach. Z kolei nowe, mocniejsze włosy powinny zacząć wyrastać po upływie dwóch lub trzech miesięcy.