18 września 2024

Dieta BARF dla kota. Jak ją wprowadzić i czy warto?

Zastanawiasz się nad zmianą diety swojego mruczka? Do wyboru masz wiele możliwości – pełnowartościową karmę suchą lub mokrą, ale także coraz popularniejszy BARF dla kota. Co to jest i jak wprowadzić zmiany zgodnie z naturalnym modelem żywienia mruczących pupili?

BARF dla kota – podstawowe zasady

Koty to urodzeni drapieżnicy i mięsożercy – na wolności żywią się przede wszystkim gryzoniami i innymi niewielkimi zwierzętami. Po udanym polowaniu zjadają w całości swoją ofiarę, także jej kości oraz narządy wewnętrzne, dostarczając tym samym organizmowi cennych składników odżywczych. Natomiast w ich codziennym menu nie występuje zbyt wiele węglowodanów, w tym owoców czy warzyw.

Dieta BARF (ang. Biologically Appropriate Raw Food) to powrót do naturalnego modelu żywienia kota domowego. Jej podstawą jest surowe mięso drobiowe, wołowe, dziczyzna, podroby oraz żółtka jaj. Posiłki nierzadko wzbogacane są dodatkowymi komponentami, w tym naturalnymi suplementami diety.

Dlaczego warto wdrożyć dietę BARF dla kota?

BARF to odpowiedź na coraz bardziej zmodyfikowaną kocią żywność – wysokoprzetworzone karmy królują na sklepowych półkach, zaskakując wielu opiekunów długą listą składników. Podobnie do Whole lub Frankie Pray, BARF pozwala na:

  • pełną kontrolę składu pożywienia ukochanego pupila;
  • wykorzystanie naturalnych predyspozycji trawiennych kota;
  • zadbanie o zdrowie mruczka.

Dla niektórych kociarzy BARF wydaje się skomplikowany – wymaga od opiekuna m.in. dużego zaangażowania w przygotowywaniu posiłków. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto sprawdzić inne modele żywienia, w tym te oparte na pełnowartościowych karmach mokrych i suchych. W ofercie sklepu internetowego Max&Mrau znajdziesz wiele produktów od czołowych producentów karm dla kotów, dzięki którym zadbasz o zdrowie mruczka. Sprawdź szczegóły oferty: https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-kota-180

Dieta BARF – dla kogo?

Wszelkie zmiany w jadłospisie Twojego kota powinny być uprzednio skonsultowane z lekarzem weterynarii lub dietetykiem zwierzęcym. Z pomocą specjalisty o wiele lepiej skomponujesz posiłki, a także zyskasz pewność, że będą one w pełni pokrywały dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia na najważniejsze składniki diety.

Pamiętaj:

Dietetyk zwierzęcy pomoże Ci w rozplanowaniu jadłospisu dla mruczka, ale także podpowie, jak wdrażać nowy model żywienia krok po kroku.

Kiedy warto zdecydować się na BARF dla kota? Przede wszystkim, gdy masz pewność, że Twój zwierzak jest zdrowy i nie wymaga podawania specjalistycznej karmy weterynaryjnej. Choć niektórzy zwolennicy diety BARF zachęcają do wdrożenia jej zasad mimo towarzyszących pupilowi chorób, to w rezultacie mogą one zaszkodzić zwierzakowi zmagającemu się np. z przewlekłą chorobą nerek.

Przygotowania do diety BARF dla kota

Po konsultacji weterynaryjnej i dietetycznej oraz zakupie najistotniejszych składników diety BARF warto jak najszybciej przystąpić do działania. W przygotowywaniu posiłków przydadzą się:

  • maszynka do mielenia mięsa – dzięki rozdrobnionym i zmielonym kawałkom drobiu oraz wołowiny o wiele łatwiej wmieszasz np. sproszkowane suplementy diety;
  • noże oraz deski do krojenia – narzędzia powinny być ostre oraz wykorzystywane tylko w trakcie obrabiania surowizny;
  • pojemniki do przechowywania – dzięki nim w zamrażarce będzie znajdować się kilka porcji smacznego pożywienia dla kociaka.

BARF to nie tylko modna alternatywa dla niezdrowych, niskogatunkowych karm dla kotów – to chęć powrotu do naturalnego stylu życia mruczków. Jeżeli jednak nie chcesz stosować BARF w swoim domu, poszukaj wysokojakościowej karmy mokrej o dobrym składzie, w którym na pierwszym miejscu jest mięso drobiowe, wołowe czy pochodzące od innego zwierzęcia hodowlanego. Suche chrupki stosuj jako przekąskę i nie zapominaj o dostępie do czystej wody – dzięki temu zyskasz pewność, że Twojemu mruczkowi niczego nie zabraknie!