13 czerwca 2024

Mokra czy sucha karma dla kota?

 Jedną z najbardziej kluczowym kwestii po sprowadzeniu kota do domu jest to, co będzie on jadł podczas takiego pobytu. Mruczek często ma swoje osobiste preferencje, jeśli w poprzednim domu zwierzę jadło dany rodzaj pożywiania, najprawdopodobniej trudno będzie nowemu opiekunowi przekonać pupila do jego zmiany.

Warto od pierwszych dni żywić kota dobrej jakości jedzeniem. Mokra karma jest nierzadko opcją optymalną, dostarczającą niezbędnych do życia witamin i minerałów.

Co powinno się znaleźć w mokrej karmie?

Większość karm dostępnych w supermarketach nie jest odpowiednia do stałego żywienia kota. W wysokogatunkowym kocim jedzeniu musi być duża zawartość mięsa, najlepiej jakby ten składnik stanowił prawie całość produktu. Mokra karma przeznaczona dla kota jest nierzadko produkowana z: kurczaka, gęsi, kaczki, wołowiny, tuńczyka, królika.

Jeśli ilość mięsa to przynajmniej 75 procent mięsa, a pozostała ilość nie jest dla zwierzęcia niebezpieczna (nie może być tam barwników, konserwantów, cukru, soli czy niedozwolonych w kociej diecie warzyw, owoców, roślin) można taką puszkę przetransportować ze sklepu i dostarczyć swojemu pupilowi.

Jeśli już wiadomo czym i jak karmić pupila, to warto przemyśleć jakie zabawki dla kotka?

Dlaczego mokra karma to lepsza opcja niż sucha?

Wielu hodowców kupuje suchą karmę dla swojego kota. O ile jest ona podawana często i w dużych ilościach, może ona być ciekawym urozmaiceniem w żywieniu mruczków.

Mokra karma jest jednak rozwiązaniem bardziej pożywnym, dostarczającym niezbędnych składników, w tym wody, bez której kot nie jest w stanie normalnie funkcjonować. Często też sucha karma to wypełniacze stworzonej z dużej ilości węglowodanów. Tak karmiony kot ma często problemy ze zdrowiem.