28 maja 2024

Jak naprawić kosiarkę?

Naprawa kosiarki może być naprawdę dużym problemem, szczególnie w sezonie letnim, gdy trawa rośnie szybko i wymagane jest częstsze koszenie. Koszt oraz możliwość naprawy zależy od rodzaju urządzenia, a także skomplikowania usterki. Poważniejsze awarie silnika czy krzywy wał mogą być niemożliwe do usunięcia bez pomocy fachowca, jednak niektóre prostsze naprawy możesz wykonać we własnym zakresie.

Kosiarka spalinowa i narzędzia potrzebne do jej naprawy

Naprawa kosiarki we własnym zakresie jest jak najbardziej możliwa. Wymiana filtra powietrza czy kondensatora wymaga trochę wiedzy mechanicznej i kilku przyborów, które oferuje praktycznie każdy sklep z narzędziami. Śrubokręt uniwersalny, klucz do regulacji gaźnika czy klucz do ustawiania regulatora na pewno przyda się, gdy będzie konieczna naprawa kosiarki.

Najczęstsze powody awarii kosiarki spalinowej

Głównym elementem w kosiarce spalinowej jest jej silnik. Jednak złożoność osprzętu może znacznie utrudniać naprawę urządzenia. Poniżej przestawiamy dwie najczęstsze awarie, które wpływają bardzo negatywnie na pracę maszyny, a praktycznie każdy użytkownik kosiarek jest w stanie je naprawić po uprzednim przygotowaniu się do pracy.

Stępienie noży w kosiarce

Nierówno przystrzyżona trawa oraz zwiększone spalanie paliwa podczas koszenia trawnika kosiarką spalinową najczęściej świadczy o stępieniu ostrza wirnika. Ostrzenie noża kosiarki powinno zostać poprzedzone jej wyłączeniem i ułożeniem w prawidłowej pozycji. Następnie odkręcamy wirnik i zdejmujemy ostrze, które czyścimy i szlifujemy z jednej strony. Warto pamiętać, że po wielokrotnym ostrzeniu nóż może ulec uszkodzeniu i konieczna będzie jego wymiana.

Awaria linki sterującej

Zerwanie przewodu sterującego to także bardzo częsta usterka, która nie pozwala uruchomić kosiarki. Żeby zamontować nową linkę, konieczne jest odkręcenie i zdjęcie obudowy. Jeśli nie doszło do żadnego uszkodzenia wewnętrznego, wystarczy znaleźć miejsce, w którym znajduje się starter silnika, odkręcić jego obudowę, wyjąć resztę przewodu i odpowiednio przymocować nowy. Najważniejsze parametry, o których należy pamiętać to odpowiednia długość przewodu oraz jego naprężenie.

Kosiarki spalinowe – czyszczenie

W wielu przypadkach kosiarka może uniknąć awarii przez odpowiednie jej użytkowanie (nie wolno „kosić” kamieni czy krawężników) oraz pamiętanie o eksploatacji. W tym drugim przypadku równie ważne jest wymienianie części (np. świecy zapłonowej), dbanie o dobrej jakości paliwo czy odpowiednia konserwacja. W kontekście konserwacji motoru ważne jest dbanie o jego czystość, np. mycie jego komór, pomoże w tym choćby pianownica ręczna.

Czy kosiarkę elektryczną można naprawić w taki sam sposób jak spalinową?

Kosiarka elektryczna to sprzęt bardzo podobny w swojej budowie do jednostki spalinowej. W takim typie kosiarek może dojść do awarii rozrusznika lub może paść akumulator. Z wieloma naprawami także poradzimy sobie sami, jednak trzeba pamiętać, że w modelu elektrycznym z każdą naprawą należy odłączyć źródło zasilania, nie tylko, gdy chcemy naprawić napęd, ale także gdy chcemy wymienić którąkolwiek z części zamiennych. W innym przypadku może dojść do porażenia prądem osoby, która chce naprawić kosiarkę.