4 maja 2024

Jak oswoić kota z dziećmi? Wpływ pupila na rozwój dziecka

Możliwość wychowywania dziecka w domu ze zwierzętami pozwala wykształcić w maluchu empatię, a także nauczyć odpowiedzialności. Ważne jest jednak, by w relacji dziecko-kot zadbać o bezpieczeństwo i komfort każdej ze stron. Jak oswoić kota z dziećmi, by każdy miał możliwość czerpać korzyści z tej relacji?

Ryzyko w relacjach kota z dzieckiem

Wszelkie kontakty dziecka ze zwierzakiem powinny być zawsze, bez wyjątku, nadzorowane przez osoby dorosłe. To, na co będziemy mogli pozwolić swojemu dziecku zależy w dużej mierze od jego wieku, temperamentu, a także charakteru kota. Niestety, maluchy często mają tendencję do zaczepiania futrzaka, wykonywania gwałtownych ruchów, a także głośnych krzyków, które mogą być dla zwierzęcia bardzo stresujące. Przewlekły stres może zaś przeobrazić się w chorobę pęcherza moczowego, doprowadzić do niebezpiecznego zaniknięcia apetytu, czy przyczynić się do zaostrzenia innych, przewlekłych dolegliwości.

Z kolei osaczony czworonóg może w każdej chwili użyć pazurów oraz zębów do obrony, co będzie skutkowało dotkliwymi ranami, a w niektórych przypadkach także urazem psychicznym i lękiem przed zwierzakiem. Co możemy zrobić, by kontrolować sytuację? Jak oswoić kota z dziećmi i zbudować nić porozumienia?

Jasne zasady dla dziecka

Przede wszystkim od samego początku powinniśmy pilnować, by dziecko miało wytyczone jasne, konkretne zasady, jeśli chodzi o kontakt z kotem. Oczywiście to my musimy czuwać nad przestrzeganiem wyznaczonych reguł, jednak maluch, bez względu na wiek, powinien być uczony prawidłowych interakcji ze zwierzęciem. Warto przy tym pamiętać, by samemu świecić przykładem i pokazywać, jak powinno się zachowywać.

Dziecko powinno wiedzieć, w jaki sposób można głaskać kota, a także jak powinno się zachowywać w jego obecności. Starsze maluchy można zachęcać do uczestniczenia w karmieniu oraz zachęcać do zabawy ze zwierzakiem przy pomocy wędki. To sprawi, że kot będzie pozytywnie kojarzył kontakt z dzieckiem i łatwiej oswoi się z jego obecnością. Warto wyznaczyć również granice, które nie powinny być przekraczalne, takie jak zakaz kładzenia się na czworonogu czy podnoszenia go.

Możliwość ucieczki dla kota

Koty to zwierzęta bardzo delikatne, które potrzebują dużo czasu na odpoczynek. W jednym domu z dzieckiem nie zawsze jest możliwość zaznania chwili spokoju. Warto więc zadbać o to, by zwierzak miał możliwość odizolowania się od malucha w miejscu, gdzie nikt nie będzie mu przeszkadzał.

Oznacza to konieczność zagospodarowania przestrzeni w taki sposób, by dziecko nie miało dostępu do legowisk czy miejsc odpoczynku. Dobrze, jeśli są one umiejscowione wysoko, by kot mógł jednocześnie obserwować, co dzieje się w całym pomieszczeniu.