13 czerwca 2024

Problemy, które mogą sprawiać psy ze schroniska

Pieski zabrane ze schroniska zawsze mogą potencjalnie sprawiać kłopoty. Niestety przeważnie są to zwierzaki, które sporo już przeszły i mają swoje doświadczenie, które warunkują to, jak zachowują się przy nowo poznanych ludziach. Czasami praca z nimi to duży wysiłek, nierzadko bez efektów. Musimy więc przygotować się na to, co nas czeka, nawet jeśli ostatecznie będziemy musieli oddać psiaka tam, skąd go wzięliśmy.

Mogą starać się uciec z domu


Psy ze schroniska bywają nieprzewidywalne i czasami może dojść do dziwnych zachowań. Psi uciekinierzy nie są wyjątkowo, często zdarza się, że starają się wymknąć z domu. Potrafią same sobie otworzyć furtkę albo nawet wygryźć dziurę w ogrodzeniu. Czasami nie możemy niczego z tym zrobić i jedynie okazać zwierzakowi wsparcie. Powody takiego zachowania mogą być różne, ale najoczywistszy z nich jest to, że nasz nowy pies nie potrzebuje wcale rodziny, tylko wolności. Wtedy najczulsza opieka może nie przekonać go do zmiany zachowania, a wtedy możemy rozważyć zwrócenie go do schroniska.

Mogą być agresywne i nieposłuszne


Agresywne psy ze schroniska to norma. Przeważnie są znajdowane na ulicy albo odbierane właścicielom, którzy nigdy nie powinni mieć żadnego stworzenia pod opieką. Do tego często same schroniska są środowiskami, gdzie tylko przemocą psy mogą walczyć o swoje prawa i bezpieczeństwo. Bardzo często jesteśmy w stanie nauczyć naszego pupila porządnego zachowywania się, szczególnie jeśli jego agresja jest tylko reakcją obronną, ale są i takie zwierzęta, którym weszła za mocno w krew. Agresywne psy potrafią nas poważnie zranić, a mniejsze dzieci nawet zabić.

Mogą być strachliwe i nieufne


Psy ze schroniska mogą być też strachliwe. Dla dzieci czy mniej uważnych dorosłych może się to wydawać słodkie, ale nadmierne zaczepianie psa, szczególnie na początku naszego wspólnego mieszkania, może się źle skończyć. Takie zwierzaki nie będą patrzyły nam w oczy, uciekną nam z drogi i nie zniosą podniesionego głosu. Potrzebują dużo cierpliwości i miłości. Daj im czas, a naprawdę Cię pokochają. Tylko nie wolno Ci stracić przy okazji panowania nad sobą, bo tylko utwierdzisz go w przekonaniu, że ludziom nie należy ufać i nigdy się przed Tobą nie otworzy, a przecież nie da się tak zbudować zdrowej relacji.

1 komentarz

Dodaj komentarz