14 października 2024

5 sposobów na zwalczenie uczucia głodu

Co zrobić, aby zmniejszyć uczucie głodu? W jaki sposób poradzić sobie z takim atakiem? W niniejszym artykule przedstawiamy 5 sposobów na zwalczenie uczucia głodu. Zapraszamy do lektury!

  1. Odczuwanie głodu – jakie są powody?
  2. 5 sposobów na zwalczenie uczucia głodu

Marzysz o zrzuceniu paru kilogramów? Przeszedłeś na deficyt kaloryczny? A może po prostu postanowiłeś jeść zdrowo i przede wszystkim w mniejszych ilościach? W trakcie tego rodzaju diety dokucza Ci ciągłe uczucie głodu? Już teraz sprawdź, jak skutecznie zwalczyć to uczucie! Szczegóły znajdziesz poniżej. Zanim jednak omówimy kwestię zwalczania uczucia głodu, przypomnijmy, dlaczego w ogóle ten głód odczuwamy.

Odczuwanie głodu – jakie są powody?

Dlaczego odczuwamy głód? Uczucie to zależy między innymi od czynności nerwowego układu i hormonów. I chociaż z reguły napad głodu pojawia się na skutek głodzenia, to nie jest on jedynym powodem. Uczucie głodu może nam doskwierać również przez stres czy duży wydatek energetyczny. Jeśli mimo zjedzenia posiłku masz ciągłe uczucie głodu, prawdopodobnie jest on spowodowany błędami dietetycznymi.

Przyczyną uczucia głodu mogą być także zaburzenia, które wiążą się z wydzielaniem greliny. Wspomniana grelina to nic innego jak hormon głodu. W momencie, gdy we krwi spada poziom glukozy, zwiększa się właśnie poziom greliny.

Chcesz pozbyć się problemu związanego z ciągłym uczuciem głodu. Najlepszym rozwiązaniem będzie już na samym początku znalezienie przyczyny. W międzyczasie możesz zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe, które skutecznie zmniejszą uczucie głodu. Jak? Na przykład dodając do posiłku makaron razowy zamiast takiego standardowego.

5 sposobów na zwalczenie uczucia głodu

Pierwszym sposobem jest oczywiście prawidłowo zbilansowana dieta. Jeśli dostarczamy naszemu organizmowi odpowiednią ilość tłuszczy, białka, węglowodanów oraz witamin i minerałów, posiłek taki gwarantuje nie tylko sytość, ale i skutecznie hamuje apetyt. Kolejnym sposobem na zwalczenie uczucia głodu jest oczywiście regularne zjadanie posiłków. Między posiłkami nie można oczywiście podjadać. Nie sięgaj po produkty, które mają wysoki indeks glikemiczny. Mamy tu na myśli oczywiście fast foody, słodycze czy słodzone napoje. Warto również się nie przejadać. Zjadanie zbyt dużej porcji jedzenia sprawia, że ściany żołądka się rozciągają. To z kolei prowadzi do tego, że po pewnym czasie trudniej nam będzie zaspokoić głód mniejszą ilością jedzenia.

W przypadku jedzenia warto zamienić niektóre produkty. Używasz zwykłą, białą mąkę? Lepszym rozwiązaniem będzie mąka pełnoziarnista, która sprawdzi się nie tylko do produkcji zdrowego pieczywa, ale i naleśników czy ciast. Odpowiedniki pełnoziarniste to ogólnie świetne rozwiązania, dzięki którym jesteśmy w stanie przygotować dania pełne odpowiednich witamin i wartości odżywczych.

Głód można oszukać także, dodając do każdego posiłku warzywa – szczególnie te, które są niskokaloryczne. Jeśli odczuwasz głód, możesz wypić herbatę ziołową lub owocową. Okazuje się, że letni napar zmniejsza nieco to uczucie. Przy pierwszych oznakach głodu warto napić się w pierwszej kolejności wody, która – jeśli pije się ją przed posiłkiem – nierzadko zmniejsza łaknienie. Osiągając uczucie sytości unikniesz sytuacji, w wyniku napadów głodu przytyjesz. Wiele osób skarży się na ataki wilczego głodu, a tak naprawdę można łatwo zmniejszyć apetyt, aby ich uniknąć. Podobnie jest z uczuciem pragnienia. Warto więc pamiętać, że nadmierny apetyt można wyeliminować na diecie odchudzającej. Podstawą są zdrowe posiłki i aktywność fizyczna, co pozwoli oszukać głód.